Indie
Když Kashvi šla do nemocnice navštívit svoji hinduistickou švagrovou, aby s ní sdílela evangelium a modlila se za ni, někdo v nemocnici ji zaslechl a zavolal policii. Kashvi byla zatčena na základě státních zákonů proti konverzi a strávila tři dny ve vězení. Když byla ve vězení, neměla podle svých slov žádný strach ani obavy. Měla možnost svědčit dívce, která byla ve vězení již dva roky. Několik hinduistických vězňů a někteří policejní úředníci ji také prosili, aby se za ně pomodlila.
Vietnam
Duy a Sua jsou manželé, kteří patří k menšinovému kmenu ve Vietnamu. V roce 2016 se Sua rozhodla dát svůj život Kristu, ale po tomto rozhodnutí se její manželství málem rozpadlo, protože Duy nechtěl, aby jeho manželka následovala cizí víru. Bůh, ale zázračně proměnil situaci a Duy se stal nejenom věřícím, ale i odhodlaným evangelistou. Jeho širší rodina je vyhnala a jejich vesnice jim nedovolila postavit si dům na dobrém pozemku. Dům si tedy postavili pod kopcem na kraji vesnice.
Afghánistán
Fazal, vysídlený afghánský křesťan, byl nedávno zatčen ve Střední Asii za své křesťanské aktivity. Policie ho nakonec propustila poté, co zaplatil vysokou pokutu. Podle pracovníka Hlasu mučedníků Fazal velice aktivně sdílel svou víru s ostatními vysídlenými Afghánci. Od svého zatčení a propuštění se Fazal stěhuje z domu do domu, aby se vyhnul úřadům. Bojí se, že bude vydán do rukou Tálibánu. “Pokud se vrátím do Afghánistánu, Tálibán mě zabije,” řekl. “Teď nemám žádnou jasnou budoucnost, ale vím, že Ježíš je stále se mnou.”
Východní Afrika
Když Musa sloužil jako imám ve své vesnici ve východní Africe, často slýchával, jak jeho syn Saad otevřeně po celé vesnici káže evangelium. Saadovo odvážné svědectví popudilo další místní muslimské vedoucí představitele. Ti varovali Musu a požádali ho, aby zabránil Saadovi v evangelizaci. I když Musa neviděl nic špatného na tom, že jeho syn šířil evangelium, rozhodl se ho konfrontovat. Když však Musa šel za Saadem, stalo se něco neobvyklého.
Čína
Pastor John Kao sloužil jako misionář v myanmarském státě Wa. Stavěl školy, bojoval proti chudobě a drogové závislosti a tím proměňoval mnohé životy. 5. března 2017 čínské úřady Kao zadržely a odsoudily ho na 7 let do vězení. Byl propuštěn 4. března 2024. Kao nadále čelí omezování své svobody a pohybu ze strany čínských úřadů, včetně video monitorování, nucené „převýchovy“. Také mu odmítají vydat jeho průkaz totožnosti. Bez tohoto průkazu je mu však odmítána lékařská péče, i když prodělal život ohrožující nákazu koronavirem.
Pákistán
Pákistánské zákony o rouhání jsou i nadále nástrojem pronásledování pákistánských křesťanů. „Každý týden máme alespoň jeden případ, kdy křesťané byli neprávem obviněni”, říká pracovník Hlasu mučedníků. Dva osmnáctiletí chlapci, Tabish a Kalu, byli obviněni, že během srpnového festivalu rozřezali části Koránu a použili je jako konfety. Chlapci se teď skrývají. Syn pastora, byl také obviněn a zatčen, ale policie ho propustila, jelikož zjistila, že ani na dané akci nebyl. V srpnu byly také obviněny dvě sestry, Sonia a Samia, za rouhání a údajně i za vyhození části Koránu do koše.
Vietnam
V létě 2022 Tien zavolali a řekli jí, že její otec byl vážně zbit. S jejím mladším bratrem Thanhem se otec právě vrátil domů z jedné misijní cesty. Někteří muži, včetně jednoho z jejích strýců, přišli do jejich domu a zbili ho před očima Thanha. Než se Tien vrátila domů, byl její otec již mrtvý. Thanh v důsledku traumatu oněměl. Tienina matka, která trpěla srdečním onemocněním, se z toho šoku již nikdy nevzpamatovala a o dva měsíce později zemřela. Thanh byl převezen, aby bydlel se strýcem, který si pak také nárokoval jejich rodinný dům i motorku.
Indie
Basavaraj, jeho žena a jejich šest dětí jsou jedinými věřícími ve vesnici s 200 rodinami. Věrně sdílejí Krista mezi vesničany. Od každé rodiny se očekává, že bude též sloužit v místním hinduistickém chrámu. Basavaraj řekl vedoucím představitelům vesnice, že se nemůže podílet na uctívání model, protože je následovníkem Krista. Na vesnickém shromáždění rodina opět odmítla vykonávat chrámové povinnosti. Basavaraj řekl vedoucím představitelům vesnice: "I když mě zabijete, budeme uctívat pouze Ježíše." Vesničané je zbili a pokračují v šikanování a nátlaku na rodinu.
Benin
Marc, kterému je 21 let, bojoval s chronickou nemocí a nemohl najít vhodný lék. Navštěvoval lékaře i šamany voodoo, ale zdálo se, že nic nepomáhá. Pak ho kamarád vyzval, aby s ním šel do křesťanského sboru. Když Marc slyšel evangelium, stal se Kristovým následovníkem a byl ze své nemoci uzdraven. Později se rozhodl přijmout křest. Když se po křtu vrátil domů, jeho voodooistický otec najal lidi, aby ho zbili. Jeho otec se rozzlobil, že Marc, jeho nejstarší syn, se vzdal svých povinností vůči rodinným rituálům voodoo a řekl mu, aby odešel z domu.
Nepál
Goma Kunwar byla od roku 2022, kdy uvěřila v Krista, opakovaně bita a týrána svým hinduistickým manželem. Nejednou byla jeho napadení pro Gomu život ohrožující. 2. ledna 2024, manžel Gomu krutě zbil a napadl ji srpem, čímž ji pořezal hlavu tak, že potřebovala lékařské ošetření. Navzdory takovémuto násilí Goma nechce opustit svou víru v Krista. Modlete se, aby dostala veškerou fyzickou a citovou pomoc, kterou potřebuje. Modlete se, aby její manžel Tek Bahadur uvěřil v Ježíše Krista a aby její věrnost k Pánu byla svědectvím pro její přátele a sousedy, kteří ji nabádají, aby se víry vzdala.
Turkmenistán
Křesťan, který kromě své práce byl též aktivním evangelistou, se rozhodl kvůli výhrůžkám úřadů uprchnout z Turkmenistánu. Aktivně sdílel svou víru a již dříve byl spolu s dalšími křesťany zatčen za účast na křesťanských bohoslužbách. Za své evangelizační úsilí byl také pokutován. Nyní ho úřady chtějí pokutovat za práci kterou vykonával ve svém civilním zaměstnání. “Ale on cítí, že úřady to využívají jako záminku k tomu, aby ho zatkly za jeho křesťanské aktivity”, říká spolupracovník hlasu mučedníků.
Laos
Lod z vesnice kmene Khmu v Laosu uvěřil na jaře letošního roku ve svých 90 letech v Krista. Dne 20. června zemřel. Obvykle dává každý vesničan truchlící rodině malý dar v podobě peněz a rýže. Protože však byl Lod křesťanem, náčelník vesnice odmítl vybírat dary pro Lodovu rodinu a nedovolil žádnému z vesničanů, aby se účastnil Lodova pohřbu. Jenom 10 křesťanských rodin z místní komunity podpořilo Lodovu rodinu.
Kolumbie
Po měsících, kdy viděl jak jsou jeho spoluobčané a přátele vydíráni, zneužíváni a zabíjeni násilnickými partyzány, kteří ovládají nebezpečné „červené zóny“ v Kolumbii, se pastor Santiago a jeho rodina rohodli uprchnout ze své vesnice na bezpečné místo. Doma zanechali většinu svých osobních věcí. Podle informací od jednoho člena církve se pastor Santiago dostal na seznam osob, které partyzáni chtějí zlikvidovat. Odmítl totiž podporovat jejich nezákonné aktivity. Tyto informace ho přiměly k tomu, že se rohodl se svou rodinou uprchnout.
Vietnam
Duyen, které je 33 let, a její manžel Hieu uvěřili v Krista jednak díky uzdravení, které prožili, ale také díky lásce a péči, kterou jim projevovali místní křesťané. Ostatní vesničané se jim kvůli víře v Krista posmívali, vyhrožovali jim a dokonce je několikrát napadli. Jejich půda byla zabrána na základě tvrzení, že přidělené pozemky byly údajně pouze pro ty, kdo jsou loajální k vládě. Křesťané však byli nařčeni, že vládě loajální nejsou. Po odvolání jim však byl pozemek vrácen. Když však Hieu v roce 2022 cestoval s jiným bratrem, napadli je tři muži.
Sierra Leone
Brima žije ve vesnici, která byla po celé generace ponořena do okultních praktik. Měli tam dokonce strom, kde byly děti obětovány místním božstvům. Tato úmrtí nebyla nikdy vyšetřena, protože vesničané uvedli pouze to, že pohřešované děti „pohltila džungle“. Brimin syn se o této zlé praxi dozvěděl a uprchl, než se mu mohlo něco stát. Později do vesnice přišel jeden křesťan, který tam zvěstoval evangelium, a většina lidí ve vesnici přijala Krista. Strom pokáceli a poblíž místa, kde kdysi stával, postavili kostel.
Somálsko
Hawa, která konvertovala ke křesťanství z islámu, pracuje na farmě ve venkovské oblasti Somálska. Přestože byla Hawa vychována jako muslimka, stala se následovnicí Krista díky svědectví svého syna. Když se Hawin muslimský manžel dozvěděl o její nově nalezené víře, rozvedl se s ní a vyhnal ji z domu. Hawa se seznámila s jednou křesťankou, které začala pomáhat s prací a údržbou farmy, na které je také 19 křesťanských vdov, jejichž manžely zabila teroristická skupina al-Šabáb, aktivní v Somálsku a Keni.
Indie
Pastor Prem a jeho manželka Amala slouží již od roku 2011 v oblasti Indie, kde pastoři a křesťanské organizace obvykle slouží jen krátkou dobu, ale poté odcházejí kvůli pronásledování. Tato oblast je hlavním střediskem v okrese pro hinduistickou nacionalistickou organizaci Rashtriya Swayamsevak Sangh (známá pod zkratkou „RSS“). Prem a Amala nyní vedou sbor s asi 35 věřícími. Prem byl čtyřikrát zbit, čelí neustálému tlaku ze strany komunity a je neustále sledován. Kvůli bezpečnosti nevychází z domu po 18. hodině.
Indonésie
Kila, kterému je něco přes dvacet, přežil v roce 2022 teroristický útok východních indonéských mudžahedínů (známých pod zkratkou MIT) na malou skupinu ve vesnici Kalimaga. Jeho přítel Marten Solon byl při útoku zabit. Kila, který byl dříve spíše nominálním křesťanem, nám vyprávěl o své zkušenosti a o tom, jak ji Bůh použil k tomu, aby ho motivoval k hlubšímu poznání Krista, aby nežil svůj život pro sebe, ale pro Pána. Kila stále zažívá některé pokračující zdravotní komplikace kvůli traumatu z útoku.
Nepál
Po vánoční bohoslužbě v prosinci roku 2023 přijal nepálský pastor Raj Kumar Yadav telefonát od neznámé osoby. Nejprve se volající vyptával na zdánlivě nevinné otázky týkající se slavnostní bohoslužby a pastor odpovídal víceméně obecně. Pak se dotyčný zeptal, kolik lidí během slavnosti konzumovalo kravské maso. Tato otázka pastora znepokojila, protože hinduisté považují krávy za posvátné a někdy dělali potíže tvrzením, že křesťané zabíjeli a jedli krávy. Volající se poté identifikoval jako vůdce hinduistické extremistické skupiny a pastorovi řekl, že ho do týdne zabije.
Střední Asie
Některé vlády ve Střední Ásii zakázaly veškerou službu dětem. Křesťané v regionu však zůstávají odhodláni učit mladé lidi o Bibli a Ježíši Kristu. V posledních letech muselo mnoho pastorů platit pokuty za své úsilí zvěstovat evangelium. „Bankovní účty jednoho pastora byly zkontrolovány a analyzovány. Když byly identifikovány jeho aktivity, musel zaplatit vysokou pokutu,“ řekl spolupracovník Hlasu mučedníků. Zatímco stres z neustálé vládní kontroly způsobil, že někteří vedoucí pracovníci ustoupili, křesťanská služba mladým lidem pokračuje navzdory pokutám a zastrašování.
Laos
Když Somanid v roce 2000 ve věku 17 let uvěřil v Krista, okamžitě čelil pronásledování. Rozhodl se přestěhovat do jiné provincie Laosu, kde si v nové vesnici postavil dům, založil rodinu a stal se součástí společenství více než 100 křesťanů. Vedoucí představitelé oné vesnice nedávno požadovali, aby všechny rodiny, včetně křesťanů, věnovaly peníze na tradiční duchovní obřady. To však všichni křesťané odmítli. Dne 15. května 2024 vedoucí představitelé vesnice z reproduktorů oznámili, že všichni křesťané musí opustit vesnici s odůvodněním, že jsou neposlušní vůči vesnickým úřadům.
Arabský poloostrov
Na Bassama nedávno zaútočili rozlícení lidé kvůli tomu, že opustil islám. Jejich rozhořčení ho však neodradilo od toho, aby pokračoval ve sdílení své víry. „Nebojí se říct lidem, že jeho život změnil Kristus. Je si však vědom toho, že se stal terčem útoků ze strany svých bývalých souvěrců,“ řekl spolupracovník Hlasu mučedníků v první linii. Bassam se procházel temnou uličkou, když cítil nutkání přejít k hlavní ulici s lepším osvětlením. Když se dostal na hlavní silnici, dva muži v černých maskách na něj zaútočili dřevěnou tyčí, kterou ho chtěli zasáhnout do hlavy. Bassam útok zablokoval, ale tyč mu zlomila ruku.
Uzbekistán
Umina byla vychována jako muslimka. Když však začala navštěvovat místní kostel, začala pociťovat Boží lásku a péči způsobem, který nikdy předtím nepoznala. Ona i obě její dcery se nakonec staly Kristovými následovníky. Když se ale její muslimský manžel dozvěděl o jejich nově nalezené víře, vyhrožoval jim a snažil se je přinutit k návratu k islámu. Poté, co se odmítli vrátit, se jim vysmíval, bil je a nedával jim žádné jídlo. Dokonce jim vyhrožoval, že je zabije, pokud se nezřeknou Krista. Nakonec je vyhnal z domu.
Laos
Začátkem roku 2024 se 50 pronásledovaných křesťanů z kmene Khmu z několika laoských vesnic zúčastnilo shromáždění v jednom sboru, kde mohli sdílet své zápasy a příběhy s ostatními pronásledovanými křesťany. Zakusili vzájemnou podporu, mohli se modlit jeden za druhého a přijali povzbuzení z Božího slova. Pro toto setkání zvolili naši spolupracovníci Hlasu mučedníků speciálně vybranou lokalitu, protože křesťané v hostitelských církvích čelili v posledních letech kvůli takovým setkáním intenzivnímu pronásledování.
Nigérie
Giftě je teprve 19 let, ale už zažila více utrpení než většina lidí za celý život. Mladá novomanželka z města Jos v Nigérii byla svědkem toho, jak militantní muslimové z kmene Fulbů zastřelili jejího manžela. Útočníci ji pak střelili do ruky. V té době byla těhotná, zkolabovala a byla převezena do nemocnice, kde se její dítě narodilo císařským řezem. Po této skličující zkušenosti se pečující křesťané postarali o její emocionální a duchovní potřeby. Účastnila se šestiměsíčního povzbuzování a biblického poradenství.
Nepál
Během vánočních svátků v roce 2023 se pastor Mahesh Mukhiya setkal na ulici s hinduistickým mnichem. Nebyl si jistý, zda se s ním má podělit o evangelium, a tak se v srdci pomodlil a nakonec za mnichem přišel. Když se však mnich doslechl o Ježíši a křesťanství, začal okamžitě křičet a volat ostatní, aby Maheshe potrestali. Shromáždilo se mnoho lidí, ale většina vesničanů poznala Maheshe zastala se ho. Řekli mnichovi, že Maheš je váženým členem jejich vesnice. Modlete se za pastora Maheshe a další, kteří směle sdílejí evangelium po celém Nepálu.
Egypt
Mladá Egyptská křesťanka muslimského původu čelí od té doby, co se stala Kristovou věrnou následovnicí, intenzivnímu tlaku za strany své vlastní rodiny. Otec této mladé ženy je imám, islámský učenec, a proto pro ni bylo obtížné se ukazovat na veřejnosti, kde by ji lidé mohli poznat. Náš spolupracovník Hlasu mučedníků v Egyptě nám nedávno oznámil, že tato křesťanka je nyní nezvěstná, a požádal o modlitby za ni na základě Žalmu 3, který říká: „Ty, Hospodine, jsi štít kolem mě... Povstaň, Hospodine! Zachraň mě, můj Bože!"
Jordánsko
Jednomu jordánskému křesťanovi bylo od té doby, co uvěřil v Krista, opakovaně vyhrožováno smrtí. Během výcviku na imáma (vedoucího náboženského představitele islámu), vložil tento muž důvěru v Krista. Jeho obrácení rozzlobilo členy jeho rodiny, kteří mu vyhrožovali smrtí, pokud úspěšně nedokončí výcvik a nepřestěhuje se do státu Perského zálivu, aby převzal kýženou islámskou funkci. "Tvoje hlava se bude válet na ulici," řekl mu jeden z členů jeho rodiny.
Nepál
Gambir Bahadur Rai si dříve myslel, že Ježíš je jen jeden z mnoha bohů, dokud mu jeden pastor nedal audio Bibli. Když Gambir naslouchal Janovu evangeliu, jeho srdce se proměnilo a stal se Kristovým následovníkem. Nosí audio Bibli všude s sebou a často si ji pouští nahlas, kde ji mohou slyšet i ostatní. Gambir je nadšený ze sdílení poselství Ježíše Krista s ostatními ve své vesnici. Shromažďuje přátele a sousedy v čajovně, aby se s nimi podělil o evangelium. Když jsou jeho ústa unavená, říká, že zapne audio Bibli a nechá Boží slovo promlouvat k srdcím lidí kolem sebe.
Vietnam
Dne 21. února 2024 byl těžce zbit dvacetiletý křesťan za to, že sdílel evangelium se svými soukmenovci. Evangelizace ve Vietnamu často vyvolává odpor nebo násilí vládních představitelů či členů místní komunity. S těžkým poraněním hlavy byl tento křesťan převezen do nemocnice. Všichni zdravotníci, kteří ho viděli, říkali, že nepřežije, ale jeho operace byla úspěšná a on se vrátil domů, aby se dále zotavoval. Bratři a sestry z místní Kristovy církve shromáždili finanční prostředky na jemu poskytnutou zdravotní péči, ale jeho stav si vyžaduje další péči, která je finančně náročná.
Bangladéš
V Bangladéši eskalovalo politické násilí, které vyústilo v rezignaci a útěk premiéra Šejka Hasiny. Během jediného dne (4. srpna) zahynulo v hlavním městě Dháce nejméně 95 lidí. Spolupracovníci Hlasu mučedníků hlásí, že v důsledku toho došlo ke zvýšenému počtu cílených útoků proti křesťanům. V jednom případě byl kostel napaden ozbrojeným davem, který poškodil vozidla a jednoho časného rána se pokusil budovu kostela zapálit. Podle jiné zprávy bylo napadeno několik jednotlivých křesťanů v severní čtvrti hlavního města.
Burkina Faso
Fulbové jsou nomádský muslimský kmen, který žije v rozlehlé oblasti zvané Sahel, kde se saharská poušť setkává s africkou savanou. Celkový počet Fulbů není znám, ale předpokládá se, že je jich mezi 20 a 40 miliony lidí. Militantní muslimové z kmene Fulbů byli zapojeni do krutých útoků na křesťany v mnoha zemích, včetně Nigérie a Burkiny Faso. Ale někteří Fulbové se obracejí ke Kristu, jako Sadou v Burkině Faso. Sadou byl od dětství vychováván k výrobě a prodeji islámských amuletů. Jednoho dne si přečetl křesťanskou brožuru ve svém rodném jazyce Fulbů a požádal jednoho křesťana o Bibli.
Střední Asie
Koncem roku 2023 natočili neznámí lidé shromáždění křesťanských bohoslužeb a poté video zveřejnili online. Na nahrávce je několik žen, které v průběhu bohoslužeb uvěřilo v Krista a účastnilo se chval, aniž by o tom jejich muslimští manželé věděli. Když se v komunitě rozšířila zpráva, že tyto ženy navštěvují křesťanské bohoslužby, shromáždil se před kostelem dav muslimů a vyhrožoval pastorovi daného křesťanského sboru i jeho členům. Přestože nikdo nebyl zraněn, několik rodin, které kostel navštěvovaly, je nyní tvrdě šikanováno.
Turkmenistán
Turkmenistán je stát, ve kterém se 94% obyvatelstva hlásí k islámu. Patří k těm zemím, kde jsou křesťané nejvíce utlačováni. Křesťanské bohoslužby se mohou oficiálně konat pouze v církvích, které patří k vládou schváleným denominacím. Navzdory vládním a společenským omezením je evangelium v Turkmenistánu pravidelně hlásáno prostřednictvím zahraničních médií a osobních svědectví. Spolupracovníci Hlasu mučedníků hlásí, že jeden vedoucí představitel domácí církve, který sdílel evangelium se svými spoluobčany, se dostal pod zvýšený tlak ze strany vládních úřadů.
Vietnam
Otci jedné křesťanské rodiny ve Vietnamu hrozí doživotí za držení drog. Drogy byly nalezeny v jeho domě při „náhodné“ policejní prohlídce, ke které došlo necelých 24 hodin poté, co byla vyslovena konkrétní výhrůžka otci, že se stane něco špatného, pokud se on a jeho rodina nevzdají své víry v Krista. Pracovníci Hlasu mučedníků, kteří se nacházejí v první linii, naléhavě žádají o modlitby za tohoto muže i jeho rodinu, když čelí tomuto odloučení na základě falešného obvinění, kdy byly drogy záměrně podstrčeny do jejich domu, a dovolávají se spravedlnosti.
Súdán
Zhruba 12 milionů Súdánců uprchlo ze svých domovů v důsledku občanské války mezi dvěma islamistickými generály, která zemi zachvátila v dubnu 2023. Mezi vysídlenými lidmi je asi 750 000 příslušníků převážně křesťanských kmenů, kteří podnikli strastiplnou cestu, aby dosáhli regionu v pohoří Nuba na jihu země, kde se nachází autonomní stát. V důsledku vysídlení a pokračujících bojů došlo k rozdělení mnoha rodin. „Od vypuknutí občanské války máme registrováno mnoho nezvěstných lidí, dokonce i mou vlastní dceru,“ řekl pastor Morris, dlouholetý církevní představitel v pohoří Nuba.
Turecko
Křesťané tvoří méně než 1 % obyvatelstva Turecka, které se z 96 % hlásí k sunnitskému vyznání islámu. Když se turecký muslim rozhodne následovat Krista, je obvykle odmítnut svou vlastní rodinou. To je realita, kterou zažili Mustafa a Basak. Mustafa vyrostl v radikální islámské rodině, ale jako dospívající se stal křesťanem. Jeho rozhodnutí šokovalo jeho rodinu, která na něj vyvíjela nátlak, aby se vzdal své nové víry. Mustafa v současné době nemá kde bydlet, a tak ho místní církev ubytovává ve své církevní budově, zatímco on si hledá práci a trvalejší bydlení.
Libye
Šest libyjských křesťanů a dva cizinci jsou drženi ve vězení od vypuknutí náboženského pronásledování, ke kterému došlo v roce 2022. Tito muži nebyli nikdy obviněni z žádného trestného činu, ale všeobecně se má za to, že byli zadrženi kvůli tomu, že „byli poslušni Božího slovo a sdíleli ho s ostatními lidmi ve své zemi,“ řekl spolupracovník Hlasu mučeníků. Dodal, že budou pravděpodobně obviněni z apostáze nebo z obecnějšího trestného činu, jako je přispívání ke korupci ve společnosti. Soud s těmito křesťany byl stanoven na 13. srpna 2024.
Nepál
Dvacetiletá Mamata byla jedinou křesťankou ve své odlehlé vesnici. Její manžel Krišna a další členové rodiny byli silnými vyznavači hinduismu a neustále na ni vyvíjeli nátlak, aby se zřekla své křesťanské víry. Když otěhotněla, její pastor zařídil, aby Mamata společně se svým manželem Krišnou mohli zůstat v křesťanském penzionu poblíž hlavní okresní nemocnice, dokud nenadešel čas, kdy porodila dítě. Během dvoutýdenního pobytu se majitelé penzionu o Mamatu starali a jejímu manželovi projevovali Boží lásku.
Kolumbie
Teoboldo a Denise slouží v jedné z kolumbijských tzv. „červených zón“, což jsou oblasti, v nichž dominuje guerillové násilí a nezákonná činnost spojená s nelegálním obchodem s drogami. Často jim bylo vyhrožováno a byli uvězněni ve svém domě; jindy byli kvůli výhrůžkám nuceni bohoslužby zrušit. Členové geril nechali zabít jejich přátele za to, že odmítli vyhovět varováním od jejich bojovníků. I přes všechna tato rizika zůstávají Teoboldo a Denise věrní Kristovu povolání. „Toto je oblast, kam nás Bůh postavil. To je také místo, kde zůstaneme, dokud nás Bůh nepošle jinam,“ řekl Teoboldo.
Indie
Poonam Bindová byla společně se svými rodiči a další sestrou v Kristu zatčena při modlitebním setkání dne 28. června 2023 na základě obvinění z obracení hinduistů na křesťanství. Další dva měsíce strávila ve vězení. Poonam a další křesťanské ženy, které byly spolu s ní uvězněny, využily čas ke službě dalším 150 vězenkyním ve vězení, kam byly umístěny, a přivedly mnoho žen ke Kristu. "Uvědomila jsem si, že Bůh má pro ty lidi úžasný plán, aby byli spaseni, a tak jsem tam sloužily," řekla Poonam.
Keňa
Křesťané v odlehlých částech severní Keni nemají snadný přístup k Biblím nebo si je prostě nemohou dovolit. Některé křesťanské církve v této části Keni mají pouze jednu Bibli, kterou si půjčují mezi jednotlivými sbory. Místní pastor řekl, že jeden mladý muž odmítl dělat školní úkoly, aby se mohl plně soustředit na studium Bible, když přišla řada na jeho rodinu a oni si mohli Bibli půjčit. Představitelé Hlasu mučedníků spolupracovali v této odlehlé oblasti Keni s místní skupinou pastorů a laických kazatelů na distribuci více než 14 000 Biblí, včetně ilustrovaných dětských Biblí a audio Biblí.
Nepál
Blawan Kumar Paswan, si odpykával svůj trest ve vězení za vraždu a neměl žádnou naději. Pak mu však ve vězení jeden křesťan zvěstoval evangelium. Blawan vložil svou důvěru v Ježíše Krista a byl pokřtěn. Žalářník zpozoroval změny v Blawanově životě a doporučil předčasné propuštění poté, co si Blawan odseděl 10 let. Blawan se vrátil do své vesnice a zasvětil svůj život sdílení evangelia. Následovalo však pronásledování. Jeho strýc vystěhoval Blawanovu rodinu a vzal jim majetek. 1. prosince 2023 zbila skupina opilých mužů Blawana a jeho manželku Binu.
Nigérie
Církevní představitelé žádají o modlitby za ženu unesenou začátkem března 2024 ve státě Kaduna v Nigérii. K únosu došlo v oblasti s většinově křesťanskou populací. "Fulanijští džihádisté zahájili sporadickou střelbu na celou oblast," řekl spolupracovník Hlasu mučedníků. "A zatímco paní Musa Baraka utíkala do bezpečí, ve zmatku ji ozbrojenci sebrali a postřelili jejího dvaatřicetiletého syna." Syn přežil a začátkem května podstoupil kvůli střelném poranění operaci. Paní Musa Barakaová se od doby, kdy byla unesena, nachází v odlehlé buši se svými vězniteli.
Írán
Jeden populární film v Íránu vyvolal mezi muslimy v zemi rozhovory o křesťanství . Po shlédnutí filmu se jedné ženě zcela změnil život. Nejedná se sice o křesťanský film, zobrazuje však jednu křesťanskou postavu, která jedná dobrosrdečným a laskavým způsobem. Jedna žena shlédla část filmu a rozhodla se v modlitbě obrátit k Ježíši: „Ježíši, jestli jsi skutečný, ukaž se mi!“ Druhý den navštívila její obchod jedna křesťanka a cítila se vedena k tomu, aby jí dala jeden časopis: „Přijměte prosím tento časopis jako dar od Boha.“
Kolumbie
Rodrigo a Astrid založili osm sborů v oblasti Sucre, jedné z kolumbijských tzv. „červených zón“ či nebezpečných oblastí kontrolovaných aktivitami marxistických geril. Příslušníci těchto geril je vydírali, zakazovali jim bohoslužby, vydávali zákazy vycházení a vyhrožovali jim. Syn jejich nejstaršího vnuka se nachází u velitele geril. Rodrigo a Astrid se obávají o jeho život i o život své čtyřleté pravnučky. Jejich 14letý vnuk, který s nimi žije, také sdílel svou touhu přidat se ke gerillové skupině; je lákán příslibem věcných darů a finančních pobídek.
Izrael
Pastor v Gaze a jeho tým pravidelně poskytují teplá jídla stovkám lidí, kteří se ukrývají a snaží se přežít současný konflikt. "Dokázali jsme rozdávat jídlo lidem v Rafahu a uprostřed pásma Gazy," řekl pastor. "Situace je velmi vážná a lidé zoufale potřebují jídlo." Pastor je vděčný za podporu od globálního těla Kristova, které umožňuje jeho týmu poskytovat pomoc a naději trpícím. „Kéž vám Bůh hojně žehná za vaši laskavost a soucit k našim bratrům a sestrám v Gaze,“ řekl.
Nigérie
5. června si skupina ozbrojených mužů vynutila zastavení autobusu s cestujícími na dálnici mezi nigerijskými městy Damaturu a Biu. Stalo se to poblíž vesnice Kamuya, jež se nachází na hranici mezi státy Yobe a Borno. Teroristé, o kterých se předpokládá, že patřili k teroristické skupiny Boko Haram, odvedli stranou čtyři cestující, kteří byli křesťané, a zbytku pasažérů pak dovolili odejít. Později byla nalezena těla tří zastřelených mladých křesťanů. V době zveřejnění této zprávy zůstává osud a místo pobytu čtvrtého cestujícího neznámý.
Nepál
Poté, co někdo v roce 2020 na internetu zveřejnil video, na kterém se pastor Keshab Raj Acharya modlí proti šíření koronaviru, policie pastora zatkla za šíření dezinformací o viru a tvrdili, že lidem říkal, že by vůči koronaviru byli imunní, kdyby konvertovali ke křesťanství. Vyšetřování odhalilo další videa, na kterých jsou zaznamenány křty nově obrácených křesťanů. To úřady ještě více popudilo. Obvinění nakonec zahrnovalo „urážku náboženského cítění“, obracení na křesťanskou víru a další porušování zákonů zakazujících konverzi.
Laos
Když Dong uvěřil v Pána Ježíše Krista, jeho dospělí synové se rozzlobili, že se rozhodl pro něco, co oni považovali za cizí náboženství. Odstěhovali se z jeho domu a vzali si veškerou jeho zemědělskou půdu a zásoby pro sebe, takže mu nezbyla žádná možnost si něco vypěstovat nebo si nějak vydělávat. Dong se odvolal k náčelníkovi vesnice, který však řekl, že jeho synům domluví pouze v případě, že Dong bude souhlasit s tím, že se vzdá své křesťanské víry.
Sierra Leone
Pastor Usman kdysi praktikoval čarodějnictví. "Zabil jsem mnoho lidí," řekl. Jednoho dne navštívil jeho vesnici pastor a zvěstoval Usmanovi evangelium. Poselství o Kristově odpuštění zcela změnilo Usmanovo srdce. "Bylo to pro mě velmi těžké opustit svoji čarodějnickou praxi," řekl. "Tato dobrá zpráva však zněla nadějně, že bych mohl být vysvobozen ze zla, ve kterém jsem byl. Pastor mi řekl, že cokoli jsem udělal, Bůh mi odpustí." Poté, co Usman obdržel adio-Bibli, byl nadále proměňován Božím slovem.
Kuba
Díky své službě pro veřejnost se pastor Dizzis Ramos stal terčem kubánských vládních úředníků ve své ateistické komunistické zemi. Slouží své místní komunitě prostřednictvím stavebních projektů pro starší lidi v nouzi. Začátkem tohoto měsíce byl společně s dalším pastorem obviněn z údajného falšování účtenek poté, co legálně zakoupili cement pro stavební projekt. Pastor Ramos byl umístěn do domácího vězení a druhý pastor byl vzat do vazby. Nemohou se také spojit s právníkem, který se jejich případem zabývá.
Niger
V době, kdy Ahmed studoval na imáma, uslyšel, jak někdo shůry volá jeho jméno. Když vzhlédl vzhůru, uviděl muže na kříži, jak se na něj upřeně dívá. "Když jsem to uviděl, nemohl jsem jít do mešity," řekl. "Vrátil jsem se domů a ten den jsem do mešity nešel, protože jsem se opravdu bál." Ježíš se Ahmedovi v průběhu let zjevil ještě několikrát, dokonce i poté, co se stal imámem. Ahmed popisoval tato zjevení muslimům, kteří navštěvovali jeho mešitu, a ti si mysleli, že Ahmed vidí démony. Po určité době Ahmed vložil svou důvěru v Krista.
Bhútán
Kvůli své geografické izolaci a nepřátelskému postoji vládních úřadů vůči křesťanství čelí křesťané v Bhútánu tlaku z mnoha stran. Pracovníci v první linii v Bhútánu však nadále žijí svou víru v Krista a oslovují evangeliem své spoluobčany. Jeden evangelizační pracovník požádal o modlitbu, aby měli dostatek prostředků pro programy pro mládež a ženy a školicí programy pro učitele nedělních škol.
Eritrea
Dne 23. května 2004 nechaly eritrejské úřady zatknout dva pastory církve Full Gospel Church. Šlo o dr. Kiftu Gebremeskela a pastora Haile Nayzgiho. Jejich zatčení bylo odezvou na vládní zákaz vydaný v roce 2002 proti všem náboženským komunitám s výjimkou čtyř hlavních náboženských proudů. Během roku 2004 pak probíhalo zatýkání pastorů zakázaných organizací, jejichž počet byl odhadován na sto dvacet. K nim se řadí dalších asi sto padesát domácích kongregací, které se staly tehdy vládním výnosem také ilegálními.
Eritrea
Reverend Ghirmay byl jedním ze zakladatelů eritrejské kongregace Full Gospel Church. Represivní režim tuto denominaci zakázal v roce 2002 a její hlavní představitelé skončili v roce 2004 ve vězení. V následujících dvou desetiletích byly pro svoji víru uvězněny tisíce eritrejských křesťanů. Tito věřící museli často snášet nelidské podmínky a zacházení. Přestože byl reverend Ghirmay již napůl v důchodu, policie ho v červenci 2021 znovu zatkla a bez jakéhokoli obvinění byl umístěn do zařízení s nejvyšší ostrahou v Asmaře.
Írán
Křesťanský konvertita Esmaeil Narimanpour byl zatčen na Štědrý den minulého roku. Když se jeho rodinní příslušníci snažili zjistit, kde je vězněn, skončili sami na několik hodin u výslechu. Podle zpráv byl Esmaeil obviněn ze „skutků proti národní bezpečnosti páchané spolčením se sionistickými křesťanskými organizacemi“, což je obvyklá právní floskule íránského režimu týkající se aktivit podzemních křesťanů. Po více jak čtyřech měsících strávených ve vazbě, kdy byl držen ve vězení Shiban v městě Ahváz, byl Esmaeil 30. dubna propuštěn na kauci.
Írán
Ebrahim Firouzi, íránský konvertita, v minulosti několikrát zatčený za své křesťanské aktivity, zemřel 20. února tohoto roku nečekaně na infarkt. Křesťanovo mrtvé tělo nalezl bratr zemřelého při návštěvě jeho bytu poté, co Ebrahim po několik dní o sobě nedával vědět. Bylo mu pouhých třicet sedm let. Ebrahim byl poprvé zatčen v lednu 2011 a následně držen ve vazbě po několik měsíců. Znovu zatčen pak byl v roce 2013 a odsouzen k šestiměsíčnímu trestu za organizování ilegálních křesťanských shromáždění ve svém bytě.
Somálsko
Šest keňských obchodníků, všichni křesťanského vyznání, bylo 29. března zabito na hranicích mezi Keňou a Somálskem. Pachatelé tohoto činu následně uprchli. Předpokládá se, že šlo o členy militantní islamistické organizace aš-Šabáb. Šest zabitých křesťanů prodávalo v Dhobley v posledních šesti letech plastové nádobí a další domácí potřeby. V den útoku tito obchodníci právě otevírali své obchody, když se znenadání objevila skupina ozbrojenců se zakrytými tvářemi, kteří začali ihned na křesťanské obchodníky střílet.
Indie
Křesťanský manželský pár byl nedávno poslán do vězení na základě obvinění, že vyvíjel nátlak na konkrétní lidi, aby přijali křesťanství. Jde o pastora Ramesh Ahirwara a jeho ženu Sakshi pocházejí z vesnice Vivek Nagar, která leží v indického státě Madhjapradéš. Jistý člověk jménem Abhishek nařkl tento manželský pár z únosu své odcizené manželky (jež je současně neteří pastora Rameshe) s tím, že ji křesťanští manželé u sebe drželi proti její vůli a vyvíjeli na ni nátlak, aby přijala křesťanství a zbraňovali jí vrátit se k němu domů.
Čína
10. března se v jedné restauraci v čínském městě Fu-jang sešli členové domácí církve Maizhong Reformed Church. Během setkání vtrhla na místo policie a bez udání důvodů začala přítomné křesťany legitimovat a vyslýchat. Po chvíli na místo dorazili rovněž úředníci z místního úřadu pro náboženské záležitosti a také tajní policisté, kteří si vyšetřované křesťany fotografovali. Následně bylo osmnáct křesťanů společenství, včetně dvou dětí, odvedeno na policejní stanici, kde se pak výslechy protáhly drahně přes půlnoc.
Bhútán
V Bhútánu je většina obyvatelstva buddhistická. Nově obrácení křesťané jsou ze strany většinové společnosti pod tlakem, aby se opět navrátili k buddhismu. Pokud chtějí zachovat věrnost Kristu, dostávají se do společenské klatby. V Bhútánu také není žádná církev, která má oficiální statut. A dodneška zde také žádné společenství nezískalo povolení ke stavbě vlastní církevní budovy. Jedna z našich partnerských organizací působící v Bhútánu začala na bhútánsko-indické hranici se stavbou víceúčelové budovy.
Nigérie
Na Štědrý večer minulého roku přepadli islámští ozbrojenci z kmene Fulbů několik křesťanských vesnic v severní Nigérii. Při těchto útocích zabili islamisté více než 250 křesťanů a vypálili osm kostelů. Téměř patnáct tisíc lidí muselo kvůli těmto násilnostem utéci ze svých domovů. Takovéto útoky však nejsou v Nigérii ničím ojedinělým a křesťané jsou zde v hledáčku islamistických teroristů neustále. Především fulbští násilníci zabíjejí v poslední době každoročně tisíce křesťanů, plundrují jejich usedlosti, ničí nebo kradou výrobky jejich rukodělných živností.
Vietnam
Vietnamská policie zatkla 6. března tři členy jedné nezávislé domácí církve. Po třech dnech výslechů byli zadržení křesťané nakonec propuštěni. Ačkoli tito tři věřící jsou z provincie Dak Lak, byli zatčeni v době, kdy pracovali v továrně na nábytek v městě Dong Xoai, hlavním městě provincie Binh Phuoc, tedy místa, které je vzdáleno několik hodin jízdy od jejich domova. Pastor Y Khen Bdap, který sám byl zatčen v roce 2004 a následně strávil ve vězení čtyři roky, uvedl, že zadržení křesťané jsou jeho blízcí příbuzní: Jde konkrétně o jeho bratra Y Qui Bdapa; jeho syna, Y Nam Bkronga; a synovce, Y Kic Bkronga.
Írán
Po určitou dobu žila Íránka Laleh Saatiová v Malajsii, kde se stala křesťankou a nechala se i pokřtít. Jelikož se již nechtěla vrátit do Íránu, zažádala o asyl, avšak úřední proces se neúměrně dlouho a bezvýsledně protahoval. Frustrovaná žena, které se navíc stýskalo po starých rodičích, se nakonec v roce 2017 rozhodla vrátit do své vlasti. Po návratu však byla Lalah několikrát předvolána k výslechu íránskou tajnou policií. Policejní vyšetřování pak 13. února tohoto roku vyústilo v zatčení, kdy ji z bytu jejího otce odvedli příslušníci tajné policie.
Myanmar
18. března vstoupili tři ozbrojení muži do obchodu s počítači, který ve svém domě v městečku Magaung provozoval pastor Nammye Hkun Jaw Li. Neznámí útočníci pastora dvakrát střelili do břicha, a pak jeho smrt pojistili ještě třetí střelou do hlavy. V době zveřejnění této zprávy nejsou totožnost ozbrojenců ani důvod atentátu zcela objasněné. Pastor po sobě zanechal truchlící manželku a tři děti. Zabitý věřící byl známou vůdčí osobností tamní křesťanské komunity a často se také účastnil protivojenských protestů. Byl rovněž zapojen do komunitní protidrogové organizace s názvem Pat Jasan.
Čína
V rámci své duchovní činnosti překračoval pastor John často hranici mezi Čínou a Myanmarem. Takto jeho služba pokračovala tři roky, aniž by se přitom setkal ze strany úřadů s nějakými problémy. V březnu 2017 byl ale pastor John se svým kolegou zatčen a oba byli obviněni z ilegálního přechodu hranice. Zatímco jeho spolupracovník Jing Ruxia dostal jednoletý trest, pastor John Cao byl odsouzen k sedmi letům vězení. Po několika neúspěšných odvoláních si pastor John musel odsedět trest v plné výši, než byl konečně 4. března tohoto roku propuštěn.
Írán
26. ledna byl zatčen křesťanský konvertita Iman Golzar, pro kterého přišli příslušníci tajné policie do jeho domu. V době vazby mu nebyla umožněna jakákoli komunikace s rodinou nebo přáteli. Obviněný podle zpráv čelil během vyšetřování také „krutému mentálnímu a emočnímu nátlaku“. Golzarovi rodiče, kteří jsou neslyšící, se o syna velmi obávali. Když vznesli dotaz, ve které věznici je jejich syn zadržován, dostalo se jim výhrůžné odpovědi, že pokud budou klást podobné otázky, úřady s nimi „zatočí“.
Burkina Faso
Nejméně patnáct věřících přišlo o život, když 25. února zaútočili ozbrojenci na katolický kostel ve vesnici Essakane v africkém státě Burkina Faso. Předpokládá se, že útočníky byli islámští militanti, kteří působí nepokoje jak v této zemi, tak i v okolních státech. V prohlášení zveřejněném po útoku vyzval vikář místní diecéze k modlitbě a odsuzoval „ty, kteří nadále působí v naší zemi smrt a pustošení“. Tento incident je pouze poslední krutostí, kterou provedli ozbrojení povstalci, jež v současnosti ovládají téměř polovinu území Burkiny Faso.
Alžírsko
Pastor Youssef Ourahmane působí jako viceprezident křesťanské asociace Église Protestante d'Algérie (EPA). Po třídenním setkání s několika křesťanskými rodinami v březnu 2023 byl obviněn z organizování nepovoleného náboženského shromáždění. V září byl tento duchovní odsouzen ke dvěma letům vězení a peněžní pokutě. Během listopadového odvolacího slyšení soud rozhodl o potvrzení verdiktu, ale snížil křesťanskému představiteli trest na jeden rok. Poslední odvolací slyšení pro pastora Youssefa je nyní naplánováno na 26. března.
Eritrea
V dubnu 2023 bylo v Eritreji zatčeno více než 100 hudebně nadaných mladých křesťanů, kteří jsou členy hudební skupiny známé jako Mahalians. Důvodem zatčení byla nahrávka chvalozpěvů, které měli tito křesťané v úmyslu sdílet na YouTube. Vláda však označila jejich setkávání v nahrávacím studiu za nelegální církevní shromáždění. V září přišla informace, že téměř polovinu zadržených mladých lidí policie propustila. Od té doby se na svobodu dostávali další uvěznění, kteří byli propouštěni obvykle po malých skupinách.
Nigérie
Ještě v listopadu minulého roku se zdálo, že množství incidentů protikřesťanského násilí a únosů v Nigérii ve srovnání s předchozím rokem klesl. Vánoční období však přineslo vlnu mimořádně násilných útoků. I po Novém roce to vypadá, že přicházející zprávy potvrzují rostoucí brutalitu ze strany militantních skupin v severní a střední Nigérii. 1. ledna zaútočili členové Boko Haram na dvě křesťanské vesnice v oblasti Chibok ve státě Borno. Nejprve se zaměřili na osadu Gartamawa, kde zabili dvanáct lidí a dvě osoby zranili.
Írák
Teroristická organizace Islámský stát (IS) vyhlásila před několika lety v části Iráku svůj „chalífát“. Křesťané byli tehdy zabíjeni, jejich domy ničeny a vypalovány. Bezpočet iráckých křesťanů musel proto ze svých bydlišť uprchnout. Když v roce 2016 byla velká část teroristy ovládaných území znovu osvobozena, začali se do svých domovů vracet také křesťané. Mnohdy však nacházeli ze svých někdejších obydlí jen ruiny. Německý Hlas mučedníků (HMK) díky spolupráci s další partnerskou organizací pomáhá těmto křesťanům v návratu a budování nové existence.
Filipíny
3. prosince došlo k bombovému útoku na účastníky katolické mše konané na státní univerzitě (Mindanao State University) v Marawi, hlavním městě filipínské provincie Lanao del Sur, která leží na ostrově Mindanao. Odpálená nálož usmrtila čtyři účastníky bohoslužby a dalších 45 jich zranila. Po bombovém útoku, který provedli teroristé spříznění s Islámským státem, považovala tamní církev za nutné omezit nadcházející vánoční oslavy. V důsledku útoku se církev rozhodla zrušit některé tradiční slavnosti spojené s vánočními svátky.
Egypt
Od roku 2016 schvaluje egyptská vláda pomalým tempem registraci více než 3700 církevních budov, které předtím fungovaly bez požadované licence. Existence těchto zařízení sahá ještě před rok 2016, tedy do doby, kdy prakticky nebyla možnost takové povolení získat. Pro koptské křesťany z vesnice Al-Azeeb byl již tak těžkopádný proces registrace na získání bezpečného místa k bohoslužbám ještě ztížen nepřátelským postojem některých sousedů.
Írán
Esmaeil Narimanpour je íránský křesťan, který se kvůli své víře v Krista ocitl již několikrát v minulosti ve vězení. V dubnu 2021 byl zatčen se třemi dalšími věřícími a během vyšetřování policie zadržené křesťany mučila. O dva dny později byli všichni čtyři muži propuštěni s ohledem na pandemickou situaci COVID-19, avšak s podmínkou, že v případě předvolání se vrátí do vazby. Ačkoli byli tito křesťané nakonec v listopadu téhož roku obžaloby zproštěni, bylo jim současně uloženo povinně se zúčastnit „převýchovného“ kursu o islámu. Na Štědrý den roku 2023 byl Esmaeil opět zadržen policií.
Nigérie
Počet obětí vánočního masakru v Nigérii nyní vzrostl na téměř 200. A další těla jsou stále objevována, tvrdí partneři organizace Hlasu mučedníků (HM) - Release International (RI), která podporuje pronásledované křesťany po celém světě. Zatímco pokračují snahy o identifikaci těl, organizace Release International byla informována o dalším útoku milicí Fulbů na stejnou oblast 28. prosince a obdržela informace o plánech dalších útoků ve státě Plateau ve střední Nigérii.
Nigérie
Při koordinovaných útocích na převážně křesťanské oblasti v nigerijském státě Plateau zabili teroristé podle údajů 160 lidí, z nichž mnozí se připravovali na vánoční program ve svých sborech. Podle úředních osob i tamních obyvatelů přišli při masakrech ve vesnicích Barkin Ladi a Mangu o život tamní pastoři a došlo ke zničení stovek domů. Podle Dawzino Mallau, místního křesťana žijícího v okrese Bokkos, zabili útočníci například baptistického kazatele Solomona Gushe spolu s devíti členy jeho rodiny.
Keňa
V severní a východní části Keni je podíl muslimského obyvatelstva značně vysoký. Pokud zde někdo přijme Krista, je vystaven tlaku zejména od vlastního příbuzenstva a okolní komunity. Německý Hlas mučedníků (HMK) společně s jednou partnerskou organizací se v této souvislosti společně rozhodly pro jisté kreativní řešení. Aby měli zdejší lidé možnost seznámit se s Ježíšovým učením, nabízejí kursy výroby šperků, jako jsou řetízky, náušnice či různé náramky. A tamní ženy jak z křesťanského, tak i z muslimského prostředí se do těchto kurzů s nadšením hlásí.
Myanmar
Pět křesťanů, kteří se stali oběťmi pronásledování ze strany myanmarské vojenské diktatury, nedávno podalo u filipínského soudu stížnost na válečné zločiny. Přestože tito věřící pocházeli původně z provinčního státu Čjin, emigrovali do zemí, jako je Austrálie, Británie, Kanada či Indie. Tyto údajné oběti násilí jsou přesvědčeny, že filipínský zákon z roku 2009 zavazuje zemi stíhat na základě zásady o univerzální jurisdikci i válečné zločiny spáchané v jiných státech. Mezi pachatele ve stížnosti patří například šéf myanmarské vládnoucí vojenské rady, generál Min Aung Hlaing.
Alžírsko
Pastor Youssef Ourahmane je vedoucím duchovním správcem, který dohlíží na řadu církví a biblických škol v Alžírsku, a kromě toho působí jako viceprezident křesťanské asociace Église Protestante d'Algérie (EPA) – která sdružuje více než 45 protestantských církví. V březnu pastor Youssef zorganizoval malé třídenní setkání s několika křesťanskými rodinami. Součástí areálu, ve kterém se setkali, je i církevní budova, která byla úřady zapečetěna již v roce 2019. Kvůli tomuto setkání byl pastor Youssef obviněn z pořádání nepovoleného náboženského shromáždění.
Šrí Lanka
Pastor Jerome Fernando se vedle své běžné činnosti pastora, rovněž často účastní evangelizačních setkání v různých zemích světa. Jelikož jde o známého křesťanského představitele, jsou jeho poselství sdílena i v online prostoru. V jedné takové promluvě z konce května hovořil pastor Jerome o rozdílech mezi křesťanstvím a náboženstvími, ke kterým se na Srí Lance hlásí většina tamního obyvatelstva. Po vyslechnutí jeho poselství však vznesli jeho odpůrci obvinění, že pastor Jerome svým vyjádřením urazil buddhismus, hinduismus a islám.
Kyrgyzstán
Organizace pro lidská práva jsou opatrné vůči novému návrhu zákona, který prochází kyrgyzským parlamentem a 25. října tohoto roku prošel prvním čtením. V případě jeho uvedení v platnost by legislativa umožňovala vládě zapojit se do všech vnitřních aktivit organizace s cílem zajistit, že jsou v souladu s jejich stanoveným účelem. Pokud se zjistí, že organizace „nabádá občany k odmítnutí plnění občanských povinností, nebo k páchání jiných protiprávních činů“, hrozí odpovědným osobám až deset let vězení.
Pákistán
22. srpna byla unesena mladá křesťanská dívka, která byla následně přinucena konvertovat k islámu a provdat se proti své vůli za vlastního únosce. Oběť únosu Samreen Aftabová navštěvovala v pákistánském městě Jaranwale 9. třídu na škole, kde její otec Aftab Joseph zastává funkci ředitele. Podle jeho vyjádření unesl Samreen jistý muslim jménem Muhammad Amir. Rodiče dívky chtěli od únosce získat svou dceru zpět, a proto podali oznámení na policii. Proces byl však zdržen místní radou obce, která oznámila, že chce případ vyřešit sama interní cestou.
Nigérie
Násilí na křesťanech pokračuje v nezmenšené míře v mnoha oblastech Nigérie a nedávno zveřejněné zprávy naznačují, že militanti stále více napadají vesnice, kde zabíjejí, zraňují a unášejí desítky věřících a současně ničí i jejich domovy a církevní budovy.29. září cestovali členové kongregace Christ Apostolic Church autobusem, aby se zúčastnili pohřebního obřadu jednoho z členů své církve. Během jízdy byl autobus, který měl název sboru namalovaným na karosérii vozidla, přepaden a militanti následně unesli minimálně 25 křesťanů.
Nepál
Během prvních čtyř zářijových dnů došlo k napadení dvou křesťanských sborů v témže nepálském městě, které leží v provincie Lumbini. Zprávy hovoří o poškození vnitřního zařízení obou kostelů a zničení motocyklu. Útočníci měli navíc fyzicky napadnout pastory sboru a pomazat jim tváře černou barvou, což je v tamní kultuře považováno za výraz pohrdání a nenávisti. Oba útoky jsou pouze posledními incidenty ze série minimálně sedmi případů násilí proti křesťanské církvi v Nepálu za poslední dva týdny.
Severní Korea
Od roku 2005 používá jihokorejský Hlas mučedníků velké balóny, aby pomocí nich dopravil na severokorejské území Bible a křesťanské traktáty. Tímto způsobem se díky činností řady misijních organizací do této zcela izolované země dostalo velké množství Biblí i dalších křesťanských tiskovin. Samotný Hlas mučedníků pak vyslal prostřednictvím balónů do této izolované země zhruba 600 000 výtisků Písma. Nicméně v roce 2020 schválila jihokorejská vláda zákon, který takové používání balónů kriminalizoval, a to v návaznosti na vyjednávání s vládou Severní Koreje.
Indonésie
16. září se v časných ranních hodinách v indonéském městě Depok shromáždil zástup asi padesáti lidí. Před vstupem do budovy, ve které konala své bohoslužby kongregace Maranatha Chapel, bušili srocení odpůrci hněvivě na vrata a snažili se vyvolat co největší pozdvižení. Naštěstí se v té době v kostele žádné shromáždění nekonalo a tak se zástup postupně rozešel. V důsledku tohoto incidentu se členové kongregace cítili ohrožení, a začali se proto obávat napříště svá shromáždění v budově pořádat.
Somálsko
Somálský národ se nachází již po léta ve stavu politického zmatku, který je výsledkem mocenského zápasu mezi povstaleckými frakcemi bojujícími mezi sebou o kontrolu nad zemí. K nim patří i oddíly přidružené k Al-Káidě známé jako Aš-Šabáb. I když tato militantní teroristická skupina provádí své nevybíravé útoky na nevinné civilisty vesměs bez rozdílu, je obecně známo, že křesťané jsou v hledáčku jejího zájmu na prvním místě. Křesťané proto musí ze strachu z pronásledování konat svá shromáždění tajně.
Ázerbájdžán
Náhorní Karabach, historicky arménský křesťanský region, je svědkem hrůz, které připomínají temné kapitoly lidské historie. Arméni v regionu čelí nucenému vysídlení, zatímco jejich kulturní a náboženské památky jsou systematicky ničeny. Tato situace vyvolává otázky o mezinárodním právu, lidských právech a budoucnosti křesťanské komunity v regionu. Ázerbájdžán zahájil rozsáhlou vojenskou ofenzívu proti Náhornímu Karabachu s arménskou většinou mezi 19. a 20. zářím 2023. Tento útok je považován za porušení příměří z roku 2020.
Kuba
Po referendu v září 2022 vstoupil na Kubě v lednu tohoto roku v platnost nový rodinný zákoník, který zrušil koncept rodičovské péče a namísto toho stanovil rodičům odpovědnost vychovávat děti v souladu se socialistickou ideologií kubánské vlády. Zprávy od zainteresovaných pracovníků uvádějí, že tato změna v zákoně činí z kubánských dětí v podstatě svěřence státu a upírá rodičům právo vychovávat své potomky v křesťanském náboženství.
Severní Korea
Když se jeden muž ze Severní Koreje stal v roce 2003 křesťanem díky svědectví jistého pastora v Číně, začal k tomuto pastorovi přivádět další Severokorejce, aby slyšeli evangelium. Jakmile však bylo jeho úsilí v Severní Koreji odhaleno, pochopil, že musí ihned s celou rodinou opustit zemi. Muž s dcerou utekli první, jenomže než se mohl vydat na cestu zbytek rodiny, vtrhla severokorejská policie do jejich domu a zatkla devatenáctiletého syna Kyung Jae Kima.
Alžírsko
Od roku 2017 uzavřela alžírská vláda 30 ze 47 protestantských kostelů v zemi. Ačkoli má křesťanství v severní Africe dlouhou historii, praktikování křesťanské víry i svědectví dnes z této země z velké části vymizely jako důsledek několika staletí muslimské dominance. Alžírsko je v současnosti z 97 % muslimskou zemí a křesťanští konvertité z islámu musejí ve svých místních komunitách počítat s nejrůznějšími těžkostmi. Nejednou pak trpí útlakem jak ze strany svých rodinných příslušníků, tak ze strany alžírských úřadů.
Eritrea
V dubnu byla v eritrejském hlavním městě Asmara zatčena skupina 103 mladých křesťanských hudebníků. Shromáždili se, aby zpívali písně chvály, které pak měly být sdíleny na YouTube. Mladí křesťané však byli vládou považováni za účastníky nezákonného náboženského shromáždění. Osoby, které jsou v Eritreji zatčeny z náboženských důvodů, nejsou většinou formálně obviněny a nestanou tedy ani před řádným soudem. Zadržení jsou pak zpravidla vězněni za brutálních podmínek, a jejich rodina se často ani nedoví, kde se nacházejí.
Eritrea
V nedávné zprávě sme uveřejnili výzvu k modlitbě za dva čelní křesťanské představitele, kteří kvůli své víře zůstávají již více než 7 000 dní ve vězení bez řádného soudního procesu. Přestože pastor Haile a dr. Kiflu jsou v eritrejském vězení drženi i nadále, a s nimi stovky dalších Ježíšových následovníků, můžeme se alespoň radovat z dobré zprávy, podle které bylo koncem července propuštěno z vězení třináct eritrejských křesťanů. Šlo o sedm žen a šest mužů, kteří měli strávit ve vězení přibližně deset let.
Kyrgyzstán
Během několika incidentů z konce března čelili křesťané z úředně registrovaných společenství v Kyrgyzstánu pokutám za provádění „nelegálních misionářských aktivit“. Zprávy o policejních zátazích nebyly až do nedávna uveřejňovány kvůli obavám z odvety. 26. března provedla Státní komise pro náboženské záležitosti (SCRA) spolu s několika policisty razii v katolickém kostele sv. Mikuláše v Talasu. Lidé, kteří odcházeli z večerní mše, byli ozbrojenými policisty donuceni vrátit se zpět do budovy.
Šrí Lanka
Aby pastor sboru Good Shepherd Church v distriktu Polonnaruwa na Srí Lance poukázal svým krajanům na Kristovu lásku, založil rehabilitační středisko pro drogově závislé. Podle nedávné zprávy byl 16. června v tomto středisku napaden a zraněn dvěma protivníky z řad místních obyvatel jeden z tamních křesťanských pracovníků. Násilníci rovněž vyhrožovali příslušné kongregaci zničením kostela. 19. června došlo k napadení dvou jiných zaměstnanců, když přijížděli do střediska na kolech a cestu jim zatarasilo několik mužů ozbrojených železnými tyčemi.
Írán
Mehdi Akbari byl v lednu 2019 zatčen spolu s dalšími spoluvěřícími z řad muslimských konvertitů během policejního zátahu. V roce 2020 byl Mehdi Akbari odsouzen k deseti letům vězení za „činy ohrožující národní bezpečnost“, což měl naplnit tím, že založil a vedl skupinu evangelikálních křesťanů. Během procesu, který trval pouhé minuty, soudce zesměšňoval křesťanskou víru a křesťanství označil za „deviantní náboženství“. Mehdi, který dává přednost jménu Jásir, byl osamělým otcem, jehož jediný syn, Amir-Ali, měl dětskou mozkovou obrnu.
Eritrea
V roce 2002 schválila eritrejská vláda legislativu, která v zemi omezila náboženskou svobodu a postavila mimo zákon všechna náboženská uskupení vyjma stoupenců sunnitského islámu, eritrejského pravoslavné církve, římskokatolické církve a církve luterské. Od té doby se dostaly do vězení stovky věřících křesťanů, kteří jsou často po léta drženi bez soudního procesu. Před svým zatčením byl pastor Haile Naizgi předsedou eritrejské letniční denominace Full Gospel Church of Eritrea (FGCE), zahrnující zhruba 150 domácích církevních společenství.
Myanmar
Moe Myat pocházel sice z tradiční buddhistické rodiny, ale o své rodové víře toho věděl jen málo. Když v jeho městě začal působit jistý pastor, kterého podporuje německý Hlas mučedníků, přijal Moe pozvání na probíhající křesťanský seminář spíše ze zvědavosti, než z nějaké připravenosti hledat pravdu. Tím překvapivější a především docela nové pro něho bylo poselství, které tam uslyšel: Ježíš Kristus přišel, aby člověka spasil.
Indie
Ve státních volbách konaných 10. května v indickém státě Karnátaka získala sekulární strana Indického národního kongresu více křesel než předchozí vládnoucí nacionalistická strana Bharatiya Janata Party (BJP). Nově zvolená vláda se snaží splnit předvolební sliby a zvrátit dřívější „protiústavní rozhodnutí“. Vláda nyní hodlá zavést legislativu, která zruší státní „zákon o ochraně práva na svobodu náboženského vyznání“, veskrze označovaný jako zákon proti náboženské konverzi.
Bělorusko
1. června hudební skupina baptistických věřících pořádala pouliční vystoupení v běloruském městě Drahičyn, které leží na jihozápadě země. Kromě duchovní hudby vydávali členové skupiny také svědectví o své víře a další křesťané rozmlouvali s kolem procházejícími lidmi. Mezi členy týmu byl i sedmdesátiletý Vladimir Burshtyn, který na toto setkání cestoval ze svého domova více jak sto kilometrů. Záhy u akce zasáhla policie, která věřící donutila jejich konání přerušit.
Nigérie
V regionu Mangu ve státě Plateau přišlo o život více než 200 křesťanů během osmačtyřicetihodinového vraždění, ke kterému došlo mezi 16. a 17. květnem ve zhruba třiceti vesnicích. Militanti vyzbrojení útočnými zbraněmi a mačetami tam zabíjeli své nigerijské spoluobčany bez rozdílu, vypalovali domy, kostely a další budovy. A podle poslední zprávy agentury Morning Star News z 26. června zabili fulbští militanti za první tři červnové týdny ve státě Plateau více než 150 křesťanů, včetně tří pastorů.
Burkina Faso
Pro křesťany v Burkina Faso je pronásledování v důsledku teroru islamistů docela novou zkušeností. Dlouhou dobu žili spolu v této západoafrické zemi křesťané a muslimové v téměř naprostém přátelství. Po útocích z posledních let vyvstaly nové výzvy v Burkina Faso také pro tamní církev. Mnoho současných uprchlíků žije sice ve vlastní zemi, ale ve velmi těžkých materiálních podmínkách. K tomu se přidružily i traumatické zkušenosti, kterými zdejší křesťané prošli.
Súdán
Pět křesťanů bylo zraněno, když 14. května neidentifikovaní střelci vešli v ranních hodinách do kostela koptské pravoslavné církve v súdánském městě Omdurmán. Při tomto útoku byli zraněni rev. Arsanius Zaria, jeho syn, dále církevní kantor, hlídač a jeden farník. Všech pět křesťanů muselo vyhledat lékařské ošetření v nemocnici, ze které byli již mezitím propuštěni. Při útoku vtrhli podle svědků útočníci do kostela a přítomné začali častovat takovými nadávkami jako „nevěřící“ nebo „synové psů“ a přikazovali křesťanům, že musí ihned přijmout islám.
Indie
21. května byli křesťané, kteří se sešli k bohoslužebnému shromáždění v modlitebně Rana Ministries Church v indickém státě Paňdžáb, surově napadeni davem mužů oblečených do dresu tradičních sikhských bojovníků. Šlo o členy ozbrojené sikhské družiny známé jako „Nihangové“, které charakterizuje jejich modrý úbor s modrým turbanem. Podle tamních zdrojů si útočníci vynutili vstup do církevní budovy, kde napadali přítomné křesťany klacky, trhali Bible, demolovali vnitřek modlitebny a ničili automobily, které byly zaparkované na přilehlém parkovišti.
Niger
Jeff Woodke, americký křesťanský misijní a humanitární pracovník, byl v březnu propuštěn ze svého zajetí v západní Africe. Během tiskové konference, která se konala v jeho domě šest dní po jeho návratu domů, uvedl, že po šest let, pět měsíců a pět dnů musel od svých věznitelů snášet „brutální a nelidské zacházení, někdy i dvanáct hodin denně.“ Jeff Woodke se svojí ženou Els při tiskové konferenci konané v jejich domě v Kalifornii 31. března 2023.
Libye
Šestice libyjských křesťanů může být odsouzena k smrti za své konvertování ke křesťanství i nabádání ostatních, aby učinili totéž. Tito věřící jsou v tomto smyslu obviněni podle článku 207 libyjského zákoníku, který trestá jakýkoli pokus šířit názory, jejichž cílem je „změna fundamentálních principů ústavy, fundamentálních struktur sociálního řádu či státního zřízení“, což se vztahuje i na osoby, „které přechovávají knihy, letáky, obrázky, slogany či jiné věci propagující taková hlediska“. Tito křesťané, kteří pocházejí ze západní Libye, byli zatčeni letos v březnu.
Indie
Přetrvávající etnické napětí v indickém státě Manipur propuklo 3. května v násilné nepokoje poté, co některé osoby začaly urážet účastníky pokojného protestu. V důsledku vzniklé vřavy přišlo o život přes padesát lidí, dalších sto padesát utrpělo těžší zranění a přes padesát církevních objektů bylo vypáleno do základů. Přinejmenším dvacet tisíc lidí muselo kvůli násilí opustit své domovy a mnozí z nich hledali útočiště v kasárnách a dalších objektech armády.
Írán
Čtyřiašedesátiletý křesťan Homayoun Zhaveh trpící pokročilou Parkinsonovou chorobou, a jeho manželka Sara Ahmadi byli íránským soudem zproštěni viny a propuštěni z vězení. Již 9. dubna jim úřady sdělily, že přijaly jejich žádost o obnovu soudního řízení. Dne 9. května nenašel soudce odvolacího soudu žádný důkaz pro původní obvinění, že by ze strany zadržovaných došlo k nějakým skutkům ohrožující národní bezpečnost. Ve svém rozhodnutí soudce uvedl, že shromažďování lidí na základě vlastní víry je „přirozené“.
Uzbekistán
V době, kdy byli na Velikonoční neděli 9. dubna členové baptistického sboru v uzbeckém městě Karši shromážděni k bohoslužbám, vnikla dovnitř násilím policie a elektrickými obušky napadla některé z účastníků, zatímco další křesťané se modlili a plakali. Deset členů, mezi nimi i mladí lidé, bylo poté převezeno na policejní stanici, kde zůstali několik hodin ve vazbě. Po sepsání policejního protokolu pak byli zadržení věřící propuštěni.
Eritrea
Pastor Tesfay Seyoum byl zakladatelem eritrejské křesťanské kongregace Meserete Kristos. Kvůli své křesťanské víře a zapojení do neregistrované náboženské skupiny strávil pastor Tesfay deset let ve vězení. Během věznění se u něho rozvinulo vážné nádorové onemocnění mozku. Členové církve spolu s jeho rodinou usilovali o to, aby se mu dostalo náležité lékařské péče. Jejich žádosti však byly opakovaně zamítány. Nakonec byl pastor Seyoum poslán na ošetření do nemocnice v Asmaře, kde o pět dní později, 9. dubna, zemřel.
Eritrea
V polovině dubna se v eritrejském hlavním městě Asmara konalo shromáždění mladých křesťanů, z nichž někteří byli studenty technického institutu Mai-Nefhi College. Na shromáždění společně zpívali křesťanské chvalozpěvy, které také sdíleli na portálu YouTube. Jelikož však nebyli tito studenti členy vládou schválené církve, bylo jejich setkání v očích úřadů ilegální. Policie proto zatkla všechny účastníky shromáždění, celkem 103 osob. Tito mladí křesťané jsou nyní zadržováni v nechvalně známém vězení Mai Serwa.
Eritrea
Podle nedávné informace bylo v polovině března zatčeno třicet křesťanů, kteří se scházeli k bohoslužbám v domě jednoho z věřících v eritrejském městě Keren. O celém incidentu však v tuto chvíli nemáme k dispozici žádné další podrobnosti. Nedávno zatčení křesťané se tak připojili k více než 400 dalším, kteří jsou kvůli své víře v současnosti zadržováni v eritrejských věznicích. Z jiného zdroje pak přišla zpráva, že nedávno bylo z vězení propuštěno devět křesťanů – čtyři z věznice Mai Serwa v Asmaře, a pět z věznice v přístavním městě Assab.
Írán
Sára Ahmadi a Homayoun Zhaveh, křesťanský manželský pár, který je od loňského srpna vězněn, byl 9. dubna informován, že íránský nejvyšší soud přijal jejich třetí žádost o obnovu řízení. První dvě žádosti podané v roce 2021 byly tímto soudem zamítnuty. Tito íránští křesťané byli odsouzeni v listopadu 2020 kvůli své činnosti v podzemní církvi. Homayoun, který trpí pokročilou Parkinsonovou chorobou, byl odsouzen ke dvěma letům vězení a jeho manželka Sára k osmi letům.
Indie
Devět pastorů a krátce oddaný křesťanský pár zatkla 27. března policie v indickém městě Azamgarth (stát Uttarpradéš). Podle svědků tam pořádal jistý pastor letniční denominace Assemblies of God svatební hostinu pro svoji dceru a zetě. Avšak místní radikální hinduisté tvrdili, že toto svatební shromáždění mělo konverzní charakter a zavolali proto policii. Třebaže se obviněný pastor snažil vysvětlit, že pouze pořádal křesťanskou svatební hostinu, policisté jeho výpověď ignorovali a zatkli jeho, novomanželský pár a dalších osm pastorů, kteří se hostiny rovněž účastnili.
Nigérie
Nedávné útoky militantů v Nigérii po sobě zanechaly desítky mrtvých a unesených, stejně jako množství zničených obydlí. Při těchto opakovaných útocích jsou terčem především křesťané, kteří striktně odmítají islamistickou ideologii. Ve státě Benue bylo za minulý měsíc zabito více než 60 vesničanů. 1. dubna přišlo násilně o život minimálně šest křesťanů ve vesnici Ikobi v distriktu Apa. Podle jednoho z tamních obyvatel byla vyloupena řada domů. Téhož večera došlo k útoku na bohoslužebné shromáždění v distriktu Logo.
Myanmar
Dne 5. prosince byl na mezinárodním letišti v Mandalaj protiprávně zatčen dr. Hkalam Samson, významný křesťanský představitel kongregace Kachin Baptist Convention. Dr. Samson se právě chystal nastoupit na let do Bangkoku, kde se měl podrobit lékařskému zákroku. V následujících týdnech odpíraly úřady návštěvy jeho rodinným příslušníkům, kteří tak nemohli tomuto pětašedesátiletému křesťanovi donášet žádné jídlo ani léky, což jen vyvolávalo další obavy o jeho zhoršující se zdravotní stav.
Myanmar
Vojenské úřady ve státě Čin v Myanmaru 13. února oznámily, že křesťané pobývající v oblastech, na které se vztahuje stanné právo, se budou muset zaregistrovat před návštěvou jakýchkoli bohoslužeb na magistrátním úřadu příslušné městské části, a to vždy sedm dní předem. V době sepsání zprávy nebyly k dispozici informace o formě trestu, kterým by měli být postiženi ti, kdo se nepodřídí.
Šrí Lanka
Letniční kongregaci v Dodangoda na Srí Lance tvoří asi sedm rodin, které se scházejí v domě jejich pastora. 12. února v době probíhajícího nedělního shromáždění vstoupilo do domu asi sedm policistů, kteří pastora informovali, že místní buddhističtí mniši podali na křesťany kvůli jejich setkávání oficiální stížnost s tvrzením, že tyto bohoslužby jsou ilegální. Následujícího dne se pastor spolu s dalším členem společenství dostavili na policejní stanici.
Benin
Mnoho obyvatel západoafrické země Benin, která je považována za místo zrodu starověké kmenové víry vodun (v domorodém jazyce značící „duch“), se stále uchyluje k tomuto primitivnímu náboženství svých předků. Někdy je tato víra běžně ztotožňována s voodoo, které je z ní odvozeno. Toto náboženství běžně používá k odvrácení zla zvířecí oběti a různé talismany. V Beninu je natolik rozšířená, že se 10. leden slaví jako Národní den vodunu.
Pákistán
6. února Muhammad Waseem, muslimský vlastník půdy v paňdžábské oblasti Khanewal, napadl a zabil křesťanského zemědělského dělníka, kterého ho předtím obvinil z krádeže pomerančů na svém pozemku. Katolický křesťan Emmanuel Masih právě zavlažoval v brzkých ranních hodinách sad, když za ním přišel Waseem spolu s dalšími čtyřmi muži. Přestože Emmanuel tvrdil, že je nevinný, pět mužů brutálně ubilo tohoto otce šesti dětí k smrti.
Turecko
Po nedávném ničivém zemětřesení se pozornost světa v poslední době soustředila na Turecko a severní Sýrii zemřelo v důsledku katastrofy více než 46 000 lidí. Navíc desítky tisíc přeživších zůstaly uprostřed chladné zimy bez domova. Zprávy od křesťanů v postižené oblasti odhalují rozsáhlé utrpení, ke kterému dochází kvůli ztrátě blízkých, ale také obrovskou nouzi přeživších obětí ― potřebují přikrývky, jídlo a další důležité nezbytnosti běžného života.
Laos
Více jak desítka křesťanských rodin z vesnice Mai ležící na severovýchodě Laosu byla buddhistickými sousedy vyhnána ze svých domovů. Tento nedávný incident je poslední v sérii podobných útoků proti laoským křesťanům, a to i přes skutečnost, že v zemi platí zákony garantující svobodu náboženského vyznání.V současné době tak nemá patnáct rodin, včetně vesnického pastora, místo k bydlení. Samotné rodiny přitom celou situaci nechtějí komentovat, neboť se bojí odvety.
Čína
V srpnu 2022 byl odsouzen k patnácti měsícům vězení za „organizování nelegálních shromáždění“ pastor Geng Cejun. Navzdory odporu představitelů čínské komunistické strany, společenství vedené pastorem Gengem se odmítlo připojit k vládou kontrolovanému vlasteneckému hnutí Three-Self Patriotic Movement, a bylo proto považováno za nezákonnou církev. V následujících měsících po vynesení rozsudku měl pastor Geng zdravotní problémy a jeho rodině bylo zakázáno ho navštěvovat.
Myanmar
S rostoucím počtem leteckých náletů myanmarské armády, jejichž cílem je rozdrcení odporu rebelů, jsou obyvatelé převážně křesťanských oblastí vystaveni devastujícím útokům. V řadě případů byli při těchto náletech postiženi v posledních letech zejména křesťané. Panuje proto podezření, že v hledáčku armády byly taktéž kostely a další náboženské objekty. 12. ledna zaútočily dvě stíhačky na vesnici Karen Lay Wah a zničily dva kostely. Při útoku přišlo o život pět lidí.
Indie
Pastor ze severní Indie zůstává již více než tři měsíce ve vězení, ačkoli měl být propuštěn na kauci. Podle jeho manželky na něho totiž hinduističtí extrémisté podali další falešné obvinění. „Procházíme těžkým obdobím a nevíme, kdy to všechno skončí,“ říká Preeti Masihová, manželka pastora Vijaye Masiha. Tento pastor Evangelikální církve Indie sice obdržel 16. ledna soudní rozhodnutí o propuštění na kauci, jenže další proti němu vznesená obvinění vedla k jeho opětovnému uvěznění.
Súdán
23. ledna byli v Súdánu zastřeleni čtyři křesťané. Z jejich vraždy jsou podezíráni islámští extrémisté. Kromě usmrcených křesťanů byly zraněny další čtyři osoby poté, co útočníci zničehonic začali střílet na skupinu křesťanů, která se vracela k ránu do ubytovacího střediska v Kadugli, hlavním městě súdánské provincie Jižní Kordofán. Podle tamního zdroje přicházeli křesťané mezi třetí a čtvrtou hodinou ranní do svého domova v Um Durein, když na ně znenadání zahájili palbu neznámí útočníci.
Nigérie
V nigerijském státě Niger na severozápadě země byl před úsvitem 15. ledna upálen římsko-katolický kněz poté, co útočníci zapálili obytnou část fary. Při útoku byl rovněž zraněn pomocný kněz. Podle vyjádření policie se útočníci snažili vniknout do obydlí rev. Isaaca Achiho v katolické farnosti sv. Petra a Pavla v městě Kafin-Koro, které leží v nigerijském provinčním státě Niger v kraji Paikoro. Bandité obydlí následně zapálili a utekli ještě před příjezdem policie.
Konžská demokratická republika
Laický představitel sboru Paluka Kivugha uvedl, že do sboru vstoupili dva muži a nepozorovaně v něm zanechali tašku s výbušným zařízením, které následně detonovalo. „Výbuch některé vymrštil do vzduchu. Na zem dopadla již jen bezvládná těla ― byla to skutečně hrůzná neděle. Všichni se pokoušeli utéci, ale někteří nemohli, neboť přišli o končetiny,“ popisuje celou událost Kiwugha. „Bomba zabila děti i jejich rodiče.
Čína
7. srpna 2021 policisté zatkli pastora Wang Xiaoguang a jeho manželku Yang Rongli spolu s deseti dalšími členy kongregace Golden Lampstand Church v Linfenu v Číně. Pro pastora Wanga a jeho ženu nebyla tato situace nikterak překvapivá, neboť manželský pár si již předtím odpykal trest odnětí svobody v délce tří, resp. sedmi let poté, co byli oba manželé zatčeni v roce 2009.
Pákistán
Dne 7. ledna pracovnice bezpečnostní služby zastavila vjezd vozidla do nákladového prostoru letiště, protože řidič neměl potřebnou dokumentaci. Její nadřízený požadoval, umožnit vozidlu vjezd, jelikož řidič byl jeho přítel. Křesťanka, která se držela letištních předpisů, ale trvala na svém, což jejího nadřízeného rozlítilo. Pohrozil, že ji „zařízne“, dále vyhrožoval, že na ni podá oznámení, že se rouhala.
Myanmar
Mladí křesťané, kteří přišli ke Kristu z jiného náboženského prostředí, žijí ve většinovém a na buddhismu si velmi zakládajícím Myanmaru pod velkým tlakem nejen ze strany buddhistů, ale i muslimů. Shromáždění a setkávání jsou tam často výslovně zakazovány. Z tohoto důvodu Německý Hlas mučedníků společně s jednou partnerskou organizací koupily v Myanmaru pozemek, na kterém pak bylo postaveno misijní středisko.
Indie
4. prosince bylo v jedné vesnici v indickém státě Čhattísgarh násilně vypuzeno ze svých obydlí třináct křesťanských rodin, poté co se tito věřící odmítli zříci Krista. Vesničané, kterým se křesťanská víra svých soukmenovců nezamlouvala, se je snažili přinutit k tomu, aby se víry v Ježíše Krista zřekli a vrátili se ke svému bývalému kmenovému náboženství. Když se křesťané odmítli své víry vzdát, začali je rozhněvaní vesničané bít.
Čína
Zpočátku se kvůli policejním raziím členové církve nemohli setkávat osobně. Místo toho se scházeli malé skupinky věřících v domácnostech a další členové sboru se přidávali prostřednictvím internetu. Při čtvrtém výročí policejní razie zorganizovali členové kongregace on-line setkání, které zpočátku řídil starší sboru Li Yingqiang. Náhle uprostřed videa se na obrazovce objevil Li Yingqiang a prohlásil: „Policie je již zde. Buší mi na dveře. Brzy budu odveden.“
Súdán
Po dva roky žil Abdalla Haroun Sulieman v Libanonu. Když se v únoru 2022 vrátil do Súdánu, netajil se tím, že se stal křesťanem a začal ihned svoji nově přijatou víru aktivně sdílet s lidmi vlastní komunity. Často se s nimi také modlil a bojoval na modlitbách za jejich uzdravení z různých neduživostí. Mnoho lidí z okolí k němu pak začalo chodit domů, aby ho prosili o modlitby za uzdravení. Abdalla vždy striktně odmítal přijímat za své modlitby od těchto lidí jakékoli peníze.
Laos
Mrtvé tělo pastora oficiálně registrovaného sboru v Laosu bylo nalezeno minulý měsíc a podle tamních zdrojů vše nasvědčuje tomu, že tento církevní představitel byl umučen a zabit kvůli své křesťanské víře. Křesťanští představitelé i policie v centrální laoské provincii Kahmmouan jsou přesvědčeni, že pastor Seetoud, který vystupoval pod tímto jediným jménem, byl zabit za šíření evangelia v době, kdy v této asijské zemi rapidně roste církev.
Írán
Dva křesťané, kteří byli v Íránu uvězněni za své vůdčí role v podzemní církvi, byli propuštěni jen několik dnů poté, co v teheránském vězení Evin vypukl požár. Avšak zainteresovaní obhájci lidských práv se pouze dohadují, jaká je skutečná příčina jejich propuštění. Podle lidsko-právních agentur byl pastor Naser Navard Goltapeh, který strávil dva měsíce na samovazbě, propuštěn z vězení Evin 17. října poté, co mu byla udělena milost nejvyšším vůdcem Alí Chameneím.
Bangladéš
Stát se v Bangladéši vdovou znamená více než jen ztratit manžela. Je tím ohrožena také samotná obživa rodin. Z tohoto důvodu podporuje německý Hlas mučedníků prostřednictvím partnerské organizace křesťanské vdovy při zakládání soukromých živností tzv.„mikrofirem“. Cílem tohoto projektu je, aby tyto ženy po vyškolení a zavedení svých živností si dokázaly vydělat na živobytí a získaly tak soběstačnost. Řada vdov již úspěšně zahájila a provozuje své nové podnikání.
Nigérie
V severozápadní Nigérii je pět křesťanských dívek mezi jedenácti středoškoláky, jež jsou nadále v zajetí islámských militantů, kteří je unesli v červnu 2021. Teroristé z Islámského státu v provincii Západní Afrika (ISWAP) unesli 17. června 2021 sedmdesát studentek z Federal Government Girls College, Birnin Yauri, ve státě Kebbi. Po jednání s nigerijskou vládou bylo 59 studentek propuštěno. Šlo především o dívky muslimského vyznání; důvody pro držení zbylých jedenácti studentek nejsou známy.
Nigérie
Fulbští pastevci minulý týden zabili více než sedmdesát křesťanů ve vesnici ve střední Nigérii, což podle tamních zdrojů přimělo státní úředníky k prohlášení, že vzhledem k nedostatku ochrany ze strany vlády se občané musí sami bránit. Kartyo, předseda Ukumské oblastní rady kraje Ukum ve státě Benue, dodal, že v oblasti místní správy kraje Guma pastevci minulý týden zastřelili nebo zranili ve vesnicích Udei a Yelwata více než stovku křesťanů a tisíce lidí muselo tuto oblast opustit.
Bělorusko
Budova sboru New Life Pentecostal Church v Minsku v Bělorusku byla zapečetěna správními orgány v únoru 2021 a od té doby se její členové scházejí každý týden na sborovém parkovišti. Je zklamáním, že úředníci nyní vynutili zastavení těchto venkovních setkání. Poté, co se členové kongregace 18. září shromáždili k bohoslužbám, zasáhla policie proti pastorovi Vjačeslavu Gončarenkovi a také Antonínu Bokunovi, pastorovi jiného sboru, který toho dne hostoval na bohoslužbách.
Indonésie
Místní úřady upírají skupině indonéských křesťanů právo vystavět si své vlastní bohoslužebné shromaždiště, třebaže tito věřící již mají ve vlastnictví stavební parcelu. K této situaci došlo v jednom menším městě s asi deseti tisíci obyvateli, které se nachází nedaleko hlavního města Jakarty. Třebaže sama indonéská vláda namítá, že tito křesťané mají z ústavy právo si svoji budovu postavit, městské úřady trvají na svém a odmítají ustoupit.
Myanmar
Jak boje mezi silami odporu a vládními vojáky v Myanmaru nabývají na síle, útočí stále častěji v zemi vládnoucí vojenská junta na kostely a církevní objekty. Uprostřed září obsadily vládní jednotky katolický kostel Panny Marie v městě Mobye. Po několik dnů vojáci využívali tento objekt jako kuchyni, následkem čehož jej poškodili. V rámci ofenzívy se navíc tamní komunita stala cílem náletů a ostřelování. Při těchto bojích byla zničena nebo poškozena asi stovka domů a kolem pěti tisíc lidí muselo oblast opustit.
Írán
Když si 13. srpna předvolaly íránské úřady jeden křesťanský manželský pár do Teheránu, věřící manželé se domnívali, že jde jen o navrácení jejich zabavených věcí. Místo toho byli Homayoun Zhaveh a jeho manželka Sara Ahmadi zadrženi v teheránské věznici Evin, která je podle organizace na ochranu lidských práv proslulá tvrdým zacházením s lidmi považovanými za politické nepřátele státu. Zainteresované osoby se obávají o jejich zdraví, zvláště když Homayoun trpí pokročilou Parkinsonovou chorobou.
Bělorusko
Minský magistrální úřad a místní policejní ředitelství varovaly letniční sbor New Life Pentecostal Church, že jejich bohoslužebná shromáždění na parkovišti u kostela jsou nezákonná a mohou vést k likvidaci jejich církve soudní cestou. Zrušení úřední registrace sboru by znamenala, že jakýkoli pokus členů tohoto sboru projevit své náboženské vyznání nebo přesvědčení by se stal nezákonným a mohl by být potrestán odnětím svobody až na dva roky.
Pákistán a Thajsko
I nadále musejí pákistánští křesťané utíkat z vlastní země. Mnozí z nich byli nespravedlivě obviněni z rouhání, křesťanské dívky jsou zase násilím nuceny ke sňatku s muslimem. Odhaduje se, že kolem osmi tisíc takových uprchlíků žije nyní v Thajsku. Tito uprchlíci jsou tam však považováni za ilegální a nemají tudíž nárok na státní pomoc, lékařskou péči a nedostávají ani pracovní povolení. Jejich děti zase nemají právo na školní vzdělání.
Uganda
Muslimští extrémisté zavraždili 10. srpna pět křesťanů, když je na jezeře Kyonga ve střední Ugandě vyhodili z lodi a nechali utonout. Podle jednoho z mužů, který útok přežil, misijní pracovníci cestovali z okresu Nakasongola do okresu Apac komerčním lodním spojem s cílem evangelizovat v Aducké oblasti. Přeživší křesťan Amos Kyakulaga, diakon církve v Namutumba, který působil jako doprovod, uvedl, že pět misionářů začalo na lodi rozmlouvat se skupinkou asi deseti muslimů o víře v Krista.
Egypt
Dva křesťané, otec a syn, byli 30. srpna zavražděni na Sinajském poloostrově. Podle všech insignií mají tento čin na svědomí příslušníci Islámského státu (IS). Na základě výpovědí příbuzných byli dva koptští křesťané, Salama Moussa Waheeb a jeho syn Hany, zastřeleni během své práce na polích ve vesnici Gelbana, která se nachází asi dvacet kilometrů východně od města El Qantara při Suezském kanále. Čtyřicetiletý Hany byl ženatý a zanechal po sobě manželku a dvě dcery.
Indie
18. srpna Hlas mučedníků zveřejnil zprávu o šesti křesťanských ženách z indického státu Uttarpradéš, které byly zatčeny za údajnou účast na násilných konverzích. K obvinění a následnému zadržení došlo poté, co se tyto ženy sešly na narozeninové oslavě, kde se modlily, než rozkrájely dort. Nyní přišla potěšující zpráva, že kauce byla 24. srpna při soudním jednání udělena všem šesti ženám. I když soudní řízení proti nim stále probíhá, mohly se všechny obžalované křesťanky alespoň mezitím shledat se svými rodinami.
Vietnam
Ve vietnamské provincii Nghe An dochází ke krutému pronásledování hmongských křesťanů. Podle tamních křesťanských představitelů v této centrální oblasti země se chovají provinční úředníci „bez svědomí a lidskosti“, a vůbec se neohlížejí na platné zákony v oblasti náboženské svobody vlastní země. Úřady zde vyvíjejí obrovský tlak na animistické rodinné příslušníky křesťanů, aby své věřící příbuzné vyháněli z domovů a tím je zbavovali rodin, živobytí i začlenění v místních komunitách.
Pákistán
V neděli 7. srpna musely bezprostředně stovky křesťanských rodin v Láhaur uprchnout ze svých domovů. Ze svých obydlí totiž křesťané zpozorovali, jak se od města blíží velký dav, který pochodoval směrem k jejich kostelu. Naštěstí díky včasnému příjezdu policie k násilí a drancování nakonec nedošlo. Podle pastora Gulzara Gilla k nim někdy v půl druhé odpoledne dorazila zpráva, že k budově kostela mají namířeny stovky militantních muslimů, provolávající protikřesťanské slogany.
Indie
30. července v oblasti Maharajganj v indickém státě Uttarpradéš bylo vzato do vazby šest žen kvůli obvinění z vynucování náboženské konverze. Toto obvinění vzneslo několik členů hinduistické nacionalistické organizace VHP s tvrzením, že ženy při jednom narozeninovém večírku naváděly druhé hosty k přestupu ke křesťanství. Při této oslavě se obviněné ženy jen krátce pomodlily předtím, než byl rozkrojen narozeninový dort.
Mosambik
Od roku 2017 docházelo v nejsevernější provincii Cabo Delgado na severu ke stále většímu počtu vražedných přepadení tamního obyvatelstva příslušníky islamistické teroristické organizace al-Šabáb (není totožná s teroristickou organizací v Somálsku téhož jména), která usiluje zavést na severu Mozambiku islámský zákon šaríja. Kvůli této skutečnosti již musely statisíce lidí tuto oblast opustit a stovky lidí pak přišly při těchto útocích o život.
Írán
Anooshavan Avedian je íránský arménský křesťanský představitel, který byl zatčen za šíření „propagandy odporující a narušující svaté náboženství islámu“ prostřednictvím domácí církve, kterou organizoval ve svém domě. Kromě desetiletého trestu odnětí svobody vyneseného minulý měsíc hrozí Anooshavanovi po propuštění na dalších deset let „zbavení sociálních práv“, což znamená různá omezení – včetně druhu zaměstnání, které bude smět vykonávat.
Pákistán
Otec dívky Shahid Gill přišel kvůli pandemii o krejčovskou dílnu a snažil se proto nějak zabezpečit rodinu. Zdálo se mu jako dobrý nápad, když Saddám Hajat, majitel místního kosmetického salonu, nabídl Nayab, žákyni sedmé třídy, aby pracovala jako jeho asistentka. Saddám, ženatý otec pěti dětí, řekl, že se k ní bude chovat jako ke svým vlastním dětem a pro nabízenou práci ji rovněž vyškolí. Po několika měsících však Saddám přestal dívce platit. Pak, 20. května, Nayab zmizela.
Egypt
V roce 2016 byl v Egyptě zřízen vládní výbor, který se měl zabývat více než 3 700 žádostmi o legalizaci církevních budov, jejichž stavba nebyla předtím úředně schválena. Budova kostela archanděla Michaela v al-Hilla fungovala až do nedávného schválení bez oficiální registrace. V očekávání problémů se zveřejněním kladného rozhodnutí vyslaly úřady pro jistotu bezpečnostní síly, aby střežily budovu kostela. Když se ale velký dav nedostal ke kostelu, obrátili se extrémisté místo toho na okolní domy, obchody a vozidla.
Mali
Se stále rostoucím počtem muslimů, kteří se v africkém státě Mali obracejí ke Kristu, vzrůstá rovněž poptávka po Biblích. Mali je převážně muslimskou zemí a získat zde výtisk Písma je obtížné, zejména pak mimo hlavní město. Jistý místní člověk však zasvětil své úsilí i dům nápravě tohoto nedostatku. Jacques Coutou, dřívější pastor, se rozhodl obstarávat svým kolegům pastorům v celé zemi Bible. Přeměnil jednu místnost svého domu ve skladiště, do kterého ukládá výtisky Písma.
Indonésie
Gabriel a Noni byli jedinými křesťany ve své jinak zcela muslimské vesnici. A když jedna vesničanka nečekaně a náhle zemřela, sdělil místní šaman synům zemřelé, že za její smrt nesou zodpovědnost Gabriel a Noni. Namluvil jim také, že tito křesťané vlastní magický předmět, který jim poskytuje moc. Jedné noci vtrhli synové zemřelé ženy do domu křesťanského manželského páru, přičemž během incidentu zranili jednoho ze synů Gabriela a Noni. Když rodina uprchla, útočníci zapálili jejich dům.
Čína
Od 1. března, kdy zavedla čínská vláda nová omezení týkající se náboženských informací, byla řada webových stránek nucena ukončit svoji činnost. Vedlo to také k přísnému omezení obsahu sociálních médií. Jistá čínská křesťanka nedávno zjistila, že má roční zákaz přístupu k podnikatelské platformě DingTalk, která je v Číně hojně využívána. Jeden příspěvek této křesťanky porušoval údajně zmíněná pravidla svým „nezákonným náboženským obsahem“.
Pákistán
6. června 2017 vstoupil do Masihova obchodu jistý Muhammad Irfan, aby si nechal opravit svůj bicykl. Když byla oprava skončena, odmítl tento člověk zaplatit požadovanou částku s odůvodněním, že je stoupencem jistého muslimského askety, a proto by mu neměla být oprava účtována. Ashfaq mu namítl, že on je následovník Ježíše Krista, a v nějakého muslimského sketu nevěří. Po stále odkládaném či rušeném soudním stání byl nakonec 4. července shledán vinným a odsouzen k trestu smrti oběšením.
Kuba
Kubánské úřady se nedávno zaměřily na jistého prominentního pastora kvůli jeho biblickému vyučování, jež je v rozporu s vládní politikou. Pastorova smělá prohlášení i blízkost jeho kostela k vládní čtvrti vedla kubánské úřady k provedení razie v jeho domě s cílem přivést ho k poslušnosti. Ačkoli kubánská komunistická vláda nadále zastrašuje a vyhrožuje věřícím, k nimž patří i tento pastor, křesťané se nebojácně snaží zasazovat se o šíření Božího království i navzdory riziku.
Turkmenistán
Silas, který vyrostl v Turkmenistánu, jenž byl v té době součástí Sovětského svazu, o sobě prohlašuje, že byl tehdy „ateistou v mysli a muslimem v srdci“. V době, kdy Silas prožíval deziluzi ze života v sovětské éře, shlédl při jedné příležitosti film Ježíš. Pod dojmem tohoto filmu Silas nakonec uvěřil v Krista. Později zanechal práci právníka a stal se křesťanským pastorem. V té době se proti němu objevila v turkmenském tisku falešná nařčení a stresovaný Silas sjel s dodávkou, ve které byla celé jeho rodina, z cesty.
Vietnam
Podle křesťanských představitelů se ve Vietnamu chystají opatření týkající se náboženství, která povedou k dalšímu potlačování náboženské svobody. Navrhované vyhlášky se zřejmě snaží vyřešit nedostatky v předchozích nařízeních. K tomu však jistý vietnamský analytik poznamenává: „Pokud je na začátku něco již ve své podstatě velmi špatné, pak jakékoli doplňky k tomu mohou být zase pouze špatné... Tyhle marginální hrátky nezmění prohnilé jádro.“
Eritrea
V květnu 2002 nechala eritrejská vláda uzavřít všechna neregistrovaná společenství a zavedla legislativu, která postavila mimo zákon jakoukoli náboženskou komunitu vyjma sunnitského islámu, eritrejské pravoslavné církve, římskokatolické církve a církve luterské. I přesto došlo k prosazení řady restrikcí a kontroly státu. Dnes, více než dvacet let po zavedení omezující legislativy, pokračuje pronásledování v zemi, která je někdy příznačně označována za „Severní Koreu Afriky“.
Šrí Lanka
Elisha Debbie a její rodina se zúčastnili bohoslužby na velikonoční neděli v Zion Church, Batticaloa. Po skončení nedělní školy, asi v 8:30, celá rodina snídala v prostorách sborového knihkupectví. Někdy v této době vešel do kostela také její bratr Rufus. A právě v tom okamžiku odpálil před kostelem poblíž knihkupectví sebevražedný atentátník svoji nálož. Matka Debbie zemřela okamžitě, zatímco její otec byl s vážnými zraněními převezen do nemocnice, kde však po několika dnech také zemřel.
Čína
Ráno 16. března 2021 provedli příslušníci čínské veřejné bezpečnosti razii v Reformované církvi a vzali deset křesťanů do vazby. Hlavní představitel církve a předseda staršovstva Zhang Chunlei šel následně vyjednávat na policejní stanici, ale i on byl nakonec zadržen. Během následujících měsíců pak úřady znemožňovaly vězněnému církevnímu představiteli návštěvy jeho právníka. 6. června mu bylo konečně umožněno setkat se s právním zástupcem. Žádá křesťany, aby se modlili za situaci církve v Číně.
Pákistán
V roce 2014 byli dva pákistánští bratři Qaisar a Amoon Ayubovi zatčeni a obviněni z rouhání, kterého se měli dopustit tím, že zveřejnili v online prostoru jisté materiály ― tato obvinění pak sahají až do roku 2009. V roce 2018 byli oba muži shledáni vinnými a následně odsouzeni k smrti. Od té doby došlo na odvolání jak proti jejich obvinění, tak i proti rozsudku. Podle zpráv však přišlo udání jako následek hádky mezi Qaisarem a jeho muslimským kolegou v zaměstnání.
Francie - Francouzská Guyana
V noci na 3. května byl zastřelen v městě Saint-Laurent du Maroni pastor kongregace Gado Lobi a nejméně dalších sedm lidí utrpělo zranění. O několik hodin později byl kostel tohoto sboru vypálen do základů. Pastor A. Kalloe, člen guyanské CNEF, se pouhý den před osudným útokem setkal s delegací této rady, která za ním přicestovala z Francie. Přítomní církevní představitelé pak spolu hovořili o implementaci nedávné francouzské legislativy.
Severní Korea
Severní Korea je bezesporu pro Ježíšovi následovníky jedním z nejnebezpečnějších míst na světě. Jeden ze spolehlivých kontaktů organizace Open Doors nedávno přinesl zprávu o tragické události týkající se jistého podzemního křesťanského společenství, čítajícího několik desítek členů, které se podařilo severokorejské policii vyslídit. Všichni tito křesťané byli popraveni. Pamatujme v modlitbách za všechny další věřící, kteří Ježíše v této zemi následují, ať to pro ně znamená cokoli.
Nigérie
5. června přišly do katolického kostela sv. Františka v nigerijském městě Owo (stát Ondo) stovky křesťanů. Věřící chtěli společně slavit letniční neděli. Bohoslužby však náhle přerušily exploze a střelba. Většina křesťanů, kteří se pokusili z kostela utéci, byla zasažena kulkou, a to jak uvnitř, tak vně budovy. Když bylo vraždění u konce, zůstaly v krvi na zemi ležet desítky mrtvých, děti nevyjímaje. Zranění pak byli odvezeni do nemocnice. Podle posledních údajů počet obětí přesáhl sedmdesát.
Šrí Lanka
S každým dalším novinovým titulkem se v průběhu posledních tří let může zdát rok 2019 neodvratnou minulostí. To však úplně neplatí pro křesťany přeživší velikonoční teroristické útoky na Srí Lance, kteří mají tuto hroznou událost stále před očima. „Útoky, ke kterým došlo na onu velikonoční neděli, ovlivnily zdejší církev nejrůznějším způsobem,“ prohlašuje tamní pracovnice Hlasu mučedníků Yamini Ravidranová.
Laos
Od smrti jedné ze svých dcer žila babička Gate se svou patnáctiletou vnučkou Noi. Od rodiny jiné ze svých dcer pak obě ženy dostávaly jak potravinovou podporu, tak i dalších nezbytných věcí. 15. května minulého roku je navštívil v jejich domě jeden misijní pracovník. Na základě jeho svědectví pak obě ženy uvěřily v Krista. Následná roztržka s rodinou její dcery nakonec vyústila v odcizení do té míry, že rodina dcery přestala obě ženy úplně podporovat s komentářem, aby se postaraly samy o sebe.
Uganda
26. května zemřel v Ugandě mladý pastor, který byl o šest dní předtím při útoku islámských extrémistů zasažen sekerou do hlavy. Mugabi po týdnu léčby podlehl komplikacím v důsledku krevní sraženiny. Bylo mu 32 let. Když tamní církev zorganizovala minulý měsíc evangelizační akci, při které členové sboru rozdávali v převážně muslimské oblasti Bible, svolal místní šejk Musa Lwanga shromáždění muslimů, kteří vyzbrojeni mačetami a sekyrami zaútočili na církev.
Turecko
Miliony uprchlíků z okolních zemí žijí v Turecku ve veliké nouzi, bez možnosti práce a plné soběstačnosti. V jistém velkém tureckém městě pobývá asi třicítka íránských utečenců, které jedna z našich partnerských organizací podporuje věcmi každodenní potřeby. Podpory našeho partnera se jim dostává také při hledání cesty do křesťanského společenství. Několik utečenců již skutečně víru nalezlo a nechalo se pokřtít.
Nigérie
12. května byla ukamenována křesťanská studentka na koleji v severozápadní Nigérii poté, co byla falešně obviněna z rouhání se proroku. Podle tamních zdrojů však za obviněním stálo její odmítnutí nabídky jistého muslima o schůzku. Deborah Emmanuel Yakubu byla ukamenována a její tělo následně spáleno přímo v prostorách univerzitního kampusu. Podle zpráv se dokonce objevilo na sociálních sítích video, zachycující útok.
Nigérie
Podle sdělení kanceláře církve římskokatolický kněz, kterého unesli začátkem března v městě Kaduna na severu Nigérie, byl mezi 18. až 20 dubnem usmrcen svými únosci. Osmačtyřicetiletého P. Joseph Aketeh Bako z farnosti sv. Jana unesli 8. března kolem 13. hodiny z jeho domova v prostorách budovy farnosti, která se nachází v okrsku Kudenda v Kaduna, hlavním městě stejnojmenného nigerijského státu. Při útoku byl zabit i jeden ze strážců objektu.
Libye
Libye, kdysi rušné středisko prvotního křesťanství, je nyní známa coby epicentrum pronásledování, které je natolik intenzivní, že dnes v této zemi žije jen malá hrstka křesťanů. V této souvislosti vešla tato země do povědomí světové veřejnosti, když v únoru 2015 příslušníci tzv. Islámského státu zavraždili na mořském břehu 21 egyptských koptů a o několik měsíců později ještě asi dalších třicet křesťanů.
Čína
Webové stránky „Jona Home“ byly přinuceny po více jak dvaceti letech ukončit svoji činnost, a to kvůli vzrůstajícím restrikcím ze strany čínských úřadů vůči jejich náboženskému obsahu. 12. dubna uveřejnila webová stránka následující vyjádření: „Z důvodů, které jsou všem známé, nemohou již od této chvíle naše stránky sloužit bratřím a sestrám v Kristu. Díky všem za společnost a podporu v uplynulých jednadvaceti letech!“
Írán
4. prosince odsoudil Faribu soud k pětiletému vězení za to, že „jednala proti národní bezpečnosti založením a vedením ilegální církve.“ Její manžel Soroush a tři další křesťané byli odsouzeni k desetiměsíčnímu vězení za členství v této církvi. Naštěstí byl pětiletý trest Faribě později snížen na dvouletý, a ostatní byli vzhledem k době, kterou již ve vězení strávili, s pokutou propuštěni.
Myanmar
10. dubna v časných ranních hodinách připravovali členové katolické farnosti sv. Josefa ve vesnici Sharge jídlo na slavnost Květné neděle, která se měla konat později toho dne. Již kolem tří hodin ráno vtrhli do kostela vojáci a zadrželi třináct lidí, včetně pomocného kněze farnosti. Po několika hodinách výslechů byli věřící propuštěni, avšak podle posledních zpráv kromě onoho mladého kněze, který zůstává ve vazbě.
Súdán
3. dubna se členové jednoho sboru v súdánském státě Gezira právě scházeli ke společnému shromáždění, když jim islámští militanti zabránili ve vstupu do budovy. Křesťané se však sešli ke společné modlitbě venku na dvoře. Když se věřící snažili shromáždit následující týden, narušili jejich bohoslužbu útočníci znovu. Během tohoto druhého incidentu vyvlekli násilníci z budovy pastora Estefanose a surově ho zbili. Při útoku byly zraněny také tři ženy.
Německo
Sekulární intolerance a islámský extremismus významně přispívají k tomu, že jsou v evropských státech praktikující křesťané anebo celé křesťanské organizace stále hojněji vystaveny diskriminaci vedoucí až k násilnostem a pronásledování. Toto zjištění prezentovala 30. listopadu organizace Observatory On Intolerance And Discrimination Against Christians In Europa (OIDAC) se sídlem ve Vídni.
Pákistán
Při útoku na křesťanský sbor v severozápadním Péšávaru byl v neděli 30. ledna zabit jeden pastor a druhý zraněn. Pastoři právě nastupovali do automobilu u anglikánského kostela, kde předtím vedli ranní bohoslužbu, když k nim přijeli dva muži na motocyklu a zahájili palbu. Rev. William Siraj, kterého útočníci zasáhli do hlavy, byl na místě mrtvý, jeho kolega rev. Patrick Naeem byl zraněný odvezen do blízké nemocnice.
Irák
Dvacetiletá Eman Sami Maghdidová, která se v městě Irbílu, hlavním středisku autonomní oblasti Iráckého Kurdistánu připravovala na křest, byla nalezena minulý týden mrtvá. Jak uvedla místní média, spáchali na ní s největší pravděpodobností členové její vlastní rodiny tzv. „vraždu ze cti“ kvůli tomu, že se stala křesťanskou konvertitkou.
Egypt
Za rouhání byl v Egyptě odsouzen k pětiletému vězení koptický křesťan. 29. ledna shledal Hospodářský soud v Káhiře Marco Gergese vinným z „opovrhování islámem“, a ze „zneužívání náboženství k prosazování extremistických postojů a popírání hodnot egyptského rodinného života,“ uvedla ve své zprávě EIPR.
Afghánistán
Příbuzní Esin, křesťanské konvertitky, která z Afghánistánu uprchla do Indie krátce předtím, než se Taliban v zemi chopil moci, popsali dny hrůzy předcházející jejich konečnému odchodu ze země. Její bratr vypráví, jak on, jeho matka a další sestra spěchali na letadlo, které odlétalo z Afghánistánu pouhý den poté, co Taliban uprostřed srpna minulého roku převzal kontrolu nad celou zemí.
Libanon
Terénní pracovníci v Libanonu vymýšlejí kreativní evangelizační programy pro děti z uprchlých syrských rodin. Na osmdesát dětí z nejrůznějšího společenského prostředí, včetně muslimského, se tak účastnily sportovních dnů v rámci pro ně konaného dětského tábora, a mohly přitom uslyšet poselství evangelia, jak při zpívání křesťanských písní, tak ve vypravovaných biblických příbězích.
Indie
Skupina hinduistických extrémistů přerušila nedělní dopolední bohoslužby jednoho sboru ve střední Indii, a začali vyhrožovat přítomným křesťanům. Podle zpráv šlo o více jak padesátku příslušníků hinduistické extrémistické organizace (VPH), která je odnoží hinduistické nacionalistické organizace (RSS). Jak VHP tak RSS usilují o vytvoření „čisté“ Indie, prosazují za výhradní náboženství hinduismus a eliminaci křesťanů.
Nepál
Nepálskou křesťanku Soni Koirala prodala do otroctví její teta, když bylo dívce sedmnáct let. Soni se narodila do chudé rodiny, a proto jí nebylo dopřáno ani dobrého vzdělání. Tehdy dívčiným rodičům nabídla jedna z příbuzných, že Soni opatří dobré zaměstnání. Poté se obě ženy vydaly do Indie, kde se měla podle tety ona „dobrá příležitost“ nabízet. Následujících 30 let byla Soni nucena k prostituci.